ZŁOTY STOK - Obchody 35-lecia samorządu terytorialnego
Napisano dnia: 2025-05-27 18:49:22

(Inf. wł.). Dokładnie 35 lat temu, 27 maja 1990 roku odbyły się w Polsce pierwsze demokratyczne wybory samorządowe. Tego dnia rozpoczęła się historia lokalnych wspólnot budowanych oddolnie przez mieszkańców, społeczników i liderów. Z okazji jubileuszu tych wydarzeń w Złotym Stoku zorganizowano uroczystą sesję Rady Miejskiej, która odbyła się w sali Centrum Kulturalno-Turystycznego „Ewangelik”.
Spotkanie otworzyła przewodnicząca Rady Elżbieta Ruszkowska, a uroczystość uświetniło odegranie hejnału Złotego Stoku przez kapelmistrza Górniczej Orkiestry Dętej Sebastiana Pacheckiego. Wśród gości znaleźli się m.in. radny sejmiku województwa Adam Jaśnikowski, buristrzyni Barda Marta Ptasińska, burmistrz Ziębic Mariusz Szpilarewicz, wójtka Stoszowic Katarzyna Ruszkowska, wicestarosta ząbkowicki Dariusz Małozięć, członkini Zarządu Powiatu Ząbkowickiego Ewa Grzech, samorządowcy z powiatu ząbkowickiego, starosta czeskiej Bílej Vody Miroslav Kocián, radni obecnej i minionych kadencji, sołtysi, przedstawiciele instytucji, służb mundurowych oraz mieszkańcy.
Kulminacyjnym punktem wydarzenia była prezentacja filmu dokumentującego dorobek samorządu w Złotym Stoku. W materiale wypowiedzieli się byli włodarze i obecna burmistrzyni, którzy podzielili się swoimi historiami, wskazując m.in. na to, co motywowało ich do startu w wyborach, ale też opowiadając o największych wyzwaniach, jakie napotkali w czasie sprawowania urzędu, czy również refleksjami po zakończeniu kadencji.
Pierwszy burmistrz po 1990 roku, Wiktor Lubieniecki, mówił o początkach samorządności po zmianach ustrojowych. Jak zaznaczył, objął urząd z poczucia obowiązku i świadomości, jak ważne jest tworzenie lokalnej demokracji. Wspominał m.in. o pierwszych wyborach, trudnościach organizacyjnych oraz o konieczności prywatyzacji i przekształcania jednostek komunalnych.
Stanisław Gołębiowski, który kierował gminą w latach 2002 – 2014, podkreślił wyzwania związane z ochroną środowiska, w tym skuteczne zablokowanie budowy składowiska odpadów niebezpiecznych oraz m.in. działania na rzecz poprawy lokalnej opieki zdrowotnej.
Obecna burmistrzyni, Grażyna Orczyk, przyznała, że do kandydowania skłoniło ją głębokie przekonanie o potrzebie zmian. Mówiła o silnym wsparciu mieszkańców i przedsiębiorców, konieczności budowania zaufania społecznego oraz o współpracy m.in. z zarządcami dróg powiatowych i wojewódzkich. Wymieniła szereg inwestycji: modernizacje dróg, kanalizacji, rewitalizacje zabytkowych obiektów a także stworzenie nowych przestrzeni rekreacyjnych. Podkreśliła, że przez dwie kadencje udało się pozyskać blisko 100 milionów złotych środków zewnętrznych na rozwój gminy.
Był też czas na okolicznościowe przemówienia. Przy tej okazji z wielką serdecznością burmistrzyni podziękowała swoim poprzednikom, radnym wszystkich kadencji, pracownikom urzędu i jednostek organizacyjnych, sołtysom, społecznikom, partnerom samorządowym z sąsiednich gmin i Czech oraz młodzieży, w tym ciału doradczemu, działającemu przy burmistrzu, i samorządom uczniowskim.
– Dla mnie ci młodzi ludzie są nadzieją na to, że ta myśl samorządowa będzie dalej realizowana. Czasami, gdy brakuje argumentów, pokładamy nadzieję już nie w ilości, a w jakości - a jak widać, mamy jakość z najwyższej półki – zauważyła podczas przemówienia G. Orczyk.
Mimo przemówień pełnych nadziei i radosnej atmosfery jubileuszu, nie da się ukryć problemów, z którymi samorządy borykają się na co dzień. Co prawda były burmistrz W. Lubieniecki w swojej wypowiedzi do filmu wskazał, że są wyjątki, gdzie za granicą finansowanie samorządów sięga nawet 80 proc., jednak jak zauważył, w Polsce w czasie jego kadencji wynosiło ono 12 proc., a dziś jest to zaledwie 8 proc.. Problem niedofinansowania dostrzega również obecna burmistrzyni G. Orczyk.
– Pomimo kroplówki finansowej, my cały czas mamy duże problemy z zaspokajaniem bieżących, podstawowych potrzeb. Przez dwa lata braliśmy kredyty nie na inwestycje, nie na wpłaty do inwestycji, ale właśnie na to, żeby finansować bieżące potrzeby, takie jak rosnące koszty zatrudnienia, koszty energii elektrycznej. Wszystkie koszty, takie bieżące, powodują, że w takich małych samorządach jest ciężko. I to, co jest najgorsze z perspektywy, że pomimo zmiany ustawy o finansowaniu samorządu, te dysproporcje nadal się pogłębiają – powiedziała nam G. Orczyk.
Burmistrzyni zwróciła również uwagę na inne wyzwania z którymi mierzą się dzisiaj lokalne samorządy: – Problemem pojawiającym się we wszystkich samorządach jest brak kadr. Mi się udało stworzyć zespół, który realizuje te przedsięwzięcia, trudne przedsięwzięcia, złożony z ludzi wykształconych, ludzi z dużym doświadczeniem, bo też to było dzisiaj podkreślane. Bez pracowników, współpracowników nie uda nam się zrealizować nic.
Trzeci problem to depopulacja. Z nią będą wiązać się w przyszłości likwidacje kolejnych placówek oświatowych lub ich łączenie czy też wzrost kosztów usług komunalnych. Warto mieć na uwadze to, że dostarczanie wody dla tysiąca czy pięciuset osób kosztuje tyle samo - tylko że podział tych kosztów na mieszkańca oznacza wyższe opłaty.
Podczas posiedzenia RM podjęto uchwałę upamiętniającą 35. rocznicę odrodzenia samorządu terytorialnego w Rzeczypospolitej Polskiej, tym samym dziękując wszystkim zaangażowanym w jego tworzenie i rozwój. Uroczystość dopełniły występy przedszkolaków z POP „Bajka” oraz chóru Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Złotym Stoku.
(bp)
FOTOMIGAWKI Z WYDARZENIA:




.jpg)






.jpg)






Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz