BYSTRZYCA KŁODZKA > KRUS - Bezpieczna praca prasą do słomy
Napisano dnia: 2025-07-23 21:37:39

(Inf. zewn.). Prasa do słomy to maszyna rolnicza, dzięki której możliwe jest szybkie i efektywne belowanie słomy, co ułatwia jej transport i przechowywanie. Jednak, jak każde urządzenie mechaniczne, stwarza wiele potencjalnych zagrożeń dla operatora i osób znajdujących się w pobliżu.
.png)
Załóż odpowiednią odzież roboczą
Podczas pracy przy prasie do słomy należy zawsze stosować dobrze dopasowaną odzież roboczą, która nie ma luźnych elementów mogących zostać wciągniętych przez ruchome części maszyny. Wskazane są długie spodnie i bluza z mocnego materiału, a także obuwie ochronne z antypoślizgową podeszwą i wzmocnionym noskiem. Należy również używać rękawic ochronnych i okularów zabezpieczających oczy przed kurzem i odłamkami, a w razie dużego hałasu również ochronników słuchu. Podczas pracy przy prasie do słomy operator narażony jest na wdychanie dużej ilości pyłu, który może powodować podrażnienia, alergie, a nawet poważniejsze choroby układu oddechowego. Dlatego też zaleca się zadbać o odpowiednie zabezpieczenie dróg oddechowych poprzez stosowanie maski przeciwpyłowej odpowiedniej klasy.
Bezpieczeństwo eksploatacji prasy to podstawa
Przed przystąpieniem do pracy zawsze należy zapoznać się z instrukcją bezpiecznej eksploatacji prasy oraz jej konserwacją i regulacją, obsługi ciągnika rolniczego oraz dołączoną do wałka przegubowo-teleskopowego. Przed przystąpieniem do czynności należy każdorazowo sprawdzić stan techniczny prasy oraz wszystkich elementów agregowanych z maszyną. Prasa może być podłączona do ciągnika tylko przy użyciu właściwie dobranego wału przegubowo-teleskopowego, wyposażonego w osłony zabezpieczone przed obracaniem się za pomocą łańcuszków.
Podczas przejazdu prasą do słomy po drogach publicznych należy zawsze pamiętać o złożeniu i zabezpieczeniu wszystkich elementów wystających, sprawdzeniu oświetlenia oraz oznakowaniu pojazdu (np. trójkątem wolnobieżnym).

Praca maszyną – zbiór słomy, wyładunek
W trakcie zbioru słomy operator powinien pracować z zachowaniem bezpiecznej odległości od innych osób, stale obserwować maszynę, kontrolować napełnianie komory i unikać zatykania się podajników. W żadnym wypadku nie wolno wchodzić w strefę pracy prasy, ani usuwać zatorów przy włączonym WOM. Wszelkie czynności powinny być wykonywane dopiero po całkowitym zatrzymaniu się maszyny i odłączeniu napędu. Przy wyładunku bel należy ustawić prasę na stabilnym i równym podłożu oraz upewnić się, czy w pobliżu nie ma osób postronnych ani zwierząt, które mogłyby wejść w strefę zagrożenia. Bele należy wyładowywać powoli, aby zapobiec ich przetoczeniu się lub przewróceniu. Warto stosować kliny lub ograniczniki zapobiegające niekontrolowanemu toczeniu. Po zakończeniu pracy należy oczyścić maszynę z resztek słomy, sprawdzić stan techniczny i zabezpieczyć prasę przed ponownym użyciem.
Dobre praktyki
Na wyposażeniu maszyny podczas jej eksploatacji powinna znajdować się atestowana gaśnica (proszkowa lub wodna) – zgodnie z instrukcją obsługi. W przypadku zauważenia dymu natychmiast zatrzymaj maszynę i rozpocznij gaszenie.
Na wyposażeniu ciągnika zawsze powinna znajdować się apteczka pierwszej pomocy, a rolnik powinien posiadać przy sobie telefon komórkowy, który w razie nagłej potrzeby pozwoli na szybkie wezwanie pomocy. Dla regeneracji sił oraz uzupełnianie płynów bogatych w sole mineralne, zwłaszcza podczas upałów należy zaplanować odpowiednie do warunków pracy przerwy.
Damian Bartkowski
starszy specjalista
Placówka Terenowa KRUS
w Bystrzycy Kłodzkiej
starszy specjalista
Placówka Terenowa KRUS
w Bystrzycy Kłodzkiej
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz