KŁODZKO - Z Markiem Budziszem o nowoczesnej obronie cywilnej
Napisano dnia: 2025-05-23 13:35:38

(Inf. wł.). W Centrum Aktywności Lokalnej, w czwartek, 22 bm. miało miejsce spotkanie z Markiem Budziszem - historykiem, publicystą specjalizującym się w tematyce obronności, współpracownikiem Strategy&Future i współtwórcą programu nowoczesnej obrony cywilnej. Zebrani mieli okazję dowiedzieć się, czym jest i jak powinna funkcjonować obrona cywilna w obecnych realiach, a także o tym, że nie dotyczy ona wyłącznie sytuacji zagrożenia wojną.
W obliczu narastających napięć geopolitycznych oraz doświadczeń wojny w Ukrainie, temat nowoczesnej obrony cywilnej zyskuje na znaczeniu. Marek Budzisz, odwołując się do swoich analiz i obserwacji, omówił kierunki, w jakich powinna podążać Polska, aby przygotować się na sytuacje kryzysowe - nie tylko w skali ogólnokrajowej, lecz również lokalnej.
Ważnym elementem wykładu była kwestia morale społecznego. – Element psychologiczny jest tutaj kluczowy, jeśli mówimy o obronie cywilnej. Obrona cywilna służy temu, żeby nie wybuchła panika, służy temu, żeby każdy był przygotowany do radzenia sobie w sytuacjach nadzwyczajnych. Jak wiadomo tam, gdzie jest panika, tam nie ma organizacji, a tam, gdzie nie ma organizacji, tam nie ma odporności – podkreślił M. Budzisz.
Prelegent wskazał także na potrzebę stworzenia programów szkoleń dla obywateli - nie tylko w zakresie pierwszej pomocy czy ewakuacji, lecz także podstaw organizacji życia w warunkach kryzysu: bez bankowości, bez internetu, z ograniczonym dostępem do służb publicznych. Jednym z postulatów była publikacja ogólnopolskiego poradnika obrony cywilnej - wzorem Szwecji - który w przystępny sposób instruowałby obywateli, jak zachować się w sytuacjach kryzysowych.
Budzisz zwrócił także uwagę na rolę kobiet w czasie kryzysu bezpieczeństwa: – Mąż wychodzi z domu, stawia się w tym miejscu, gdzie się stawić powinien, a żona musi w tym czasie podejmować decyzję, co zrobić z dziećmi, gdzie się ewentualnie ewakuować, gdzie się przemieszczać, w co się zaopatrzyć, to nie są łatwe decyzje – mówił ekspert i dodał: – Przygotowanie do ewentualnej ucieczki jest teoretycznie proste, ale praktycznie niekoniecznie. Ustawa o stanie wojennym przewiduje możliwość wyłączenia z ruchu dróg publicznych, co jest oczywiste, bo jeśli mamy się bronić - jesteśmy na najwyższym szczeblu zagrożenia, czyli szczeblu stanu wojennego - jako NATO, to musimy mieć drożne trasy komunikacyjne na naszą wschodnią flankę, aby mogli dotrzeć nasi sojusznicy.
Prelegent przestrzegł także przed niebezpieczeństwem związanym z samym poruszaniem się w czasie, kiedy jest to zabronione. Należy pamiętać, że w czasie ogłoszonego stanu wojennego mogą mieć miejsce sytuacje, w których ludzie, chcąc ratować rodzinę i dobytek, wyjeżdżają z kraju bocznymi drogami. Trzeba być świadomym, że w takiej sytuacji można na drodze zostać zatrzymanym przez nieprzyjaznych uzbrojonych ludzi, którzy podszywając się pod patrol będą chcieli ograbić uciekających.
Spotkanie zakończyła żywa dyskusja z udziałem słuchaczy. Dla wszystkich zainteresowanych tematem obrony cywilnej i przygotowania się do sytuacji kryzysowych zachęcamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi na stronie https://civildefense.pl, na której Marek Budzisz oraz grono ekspertów udostępnia bezpłatnie wiedzę na ten ważny temat.
Hanna Źródłowska
FOTOMIGAWKI Z WYDARZENIA:

.jpg)
.jpg)

Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz