Czy zostaje blizna po usunięciu tatuażu?

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2024-05-27 13:51:59
ARTYKUŁ SPONSOROWANY


Wiele osób ozdabia swoje ciało przy pomocy tatuażu. Rysunki lub napisy na skórze mają przypominać o wyjątkowych chwilach, stanowić estetyczny dodatek do wizerunku lub upamiętniać bliską nam osobę. Zdarza się jednak, że gust lub sytuacja życiowa ulegają zmianie, a przez to chcemy pozbyć się wzorów, które wcześniej pielęgnowaliśmy. Współczesna medycyna estetyczna umożliwia usunięcie tatuażu w stosunkowo łatwy sposób. Czy jednak po takiej operacji pozostaje blizna? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.
 

Jak usunąć tatuaż?

Zarówno usunięcie tatuażu, jak i makijażu permanentnego, najłatwiej i najpewniej przeprowadza się metodą laseroterapii. Zabiegi tego typu muszą być wykonywane w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej, przez odpowiednio wykwalifikowany personel. W przeciwnym razie może dojść do powikłań, takich jak poparzenia czy blizny.
Laserowe usuwanie tatuażu polega na bombardowaniu miejsca zabiegowego wiązkami skupionego światła o odpowiedniej długości. Fale świetlne docierają do pigmentu umieszczonego pod skórą, a następnie rozbijają go na mniejsze cząsteczki, umożliwiając ich samoistne zmetabolizowanie przez organizm. Długość wiązki laserowej jest dobierana indywidualnie, w zależności od kilku czynników, w tym:
    • wielkości tatuażu,
    • miejsca na ciele, w którym się on znajduje,
    • kolorów zastosowanych pigmentów,
    • składu pigmentów (jeśli jest znany),
    • głębokości osadzenia barwników pod skórą.
Usuwanie tatuażu zazwyczaj jest procesem długotrwałym. Liczba sesji potrzebnych do całkowitego pozbycia się pigmentu jest uzależniona od różnych czynników, w tym od indywidualnych cech danego pacjenta. Pomiędzy zabiegami musi być zachowany odpowiedni odstęp, tak aby organizm miał czas na regenerację. Planując laseroterapię, należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, który ma ją przeprowadzić.
Usuwanie tatuażu przy użyciu lasera składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest ocena stanu skóry pacjenta i zakwalifikowanie go do zabiegu. W tym momencie niezbędne jest również wykluczenie przeciwwskazań, do których należą m.in. niektóre choroby, stosowanie niektórych (fotouczulających) leków oraz skłonność do powstawania blizn przerostowych.
 

Czy zostaje blizna po usunięciu tatuażu?

W profesjonalnych klinikach medycyny estetycznej laseroterapia przeprowadzana jest przy użyciu nowoczesnych i bezpiecznych sprzętów medycznych, których zastosowanie nie powinno powodować powstawania blizn. Przykładowo w gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy usuwanie tatuażu stosowanych jest kilka różnych urządzeń laserowych zaprojektowanych z wykorzystaniem najnowszych technologii. Używa się ich wymiennie, w zależności od potrzeb danego pacjenta i kondycji jego skóry.
Ryzyko wystąpienia blizn po prawidłowo wykonanym zabiegu laserowym istnieje, ale zazwyczaj jest niewielkie. Jeżeli już pojawiają się zbliznowacenia, u większości pacjentów mają one minimalną wielkość i są praktycznie niewidoczne gołym okiem. 
Jakie są czynniki ryzyka? Wiele zależy tu od typu skóry pacjenta. Niektóre osoby mają naturalną skłonność do powstawania blizn przerostowych. Z tego powodu u pacjentów z takim typem skóry usuwanie tatuażu metodą laserową zazwyczaj w ogóle nie jest przeprowadzane.
Wpływ na skuteczność laseroterapii i ewentualne skutki uboczne mogą mieć także kolory pigmentów użytych do wykonania tatuażu oraz ich skład. Niektóre kolory, zwłaszcza w tuszach starego typu, mogą być oporne na usuwanie. Oprócz tego ważna jest głębokość osadzenia pigmentów pod skórą. 
Ryzyko powstawania blizn po usunięciu tatuażu jest tym mniejsze, im bardziej rzetelnie pacjent podchodzi do wypełniania zaleceń pozabiegowych. Najważniejszym z nich jest unikanie ekspozycji na słońce, która po laseroterapii może spowodować poparzenia lub powstawanie przebarwień. Nie bez znaczenia jest również sposób pielęgnacji miejsca zabiegowego – przede wszystkim stosowanie kremów łagodzących i nawilżających pomiędzy sesjami i po zakończeniu laseroterapii.
Warto zaznaczyć, że powstawanie blizn może być związane również z indywidualnymi cechami danego organizmu, których nie da się przewidzieć na etapie wykluczania przeciwwskazań. Choć zdarza się to rzadko, bliznowacenie po użyciu lasera może wystąpić na etapie gojenia się skóry i mieć niewyjaśnione przyczyny.
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • Ziemia-jaszkowa

najnowsze artykuły

Mini_dkl24-klodzko-9
Piątek, 2024-07-12
List_mini_2u2a7516
Piątek, 2024-07-12
List_mini_polanica
Piątek, 2024-07-12
List_mini_pt-kapielisko0
Piątek, 2024-07-12
List_mini_2u2a0305
Czwartek, 2024-07-11
List_mini_pt-simzs
Czwartek, 2024-07-11
List_mini_pt-budzet.lokalny
Czwartek, 2024-07-11
List_mini_2u2a7526
Czwartek, 2024-07-11
List_mini_zlotystok-herb
Czwartek, 2024-07-11
List_mini_miedzylesie
Czwartek, 2024-07-11
polecamy