"Ranunculus penicillatus" nagrodą dla aktywnych

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2024-05-24 20:32:16
KROSNOWICE - gm. Kłodzko (inf. wł.). Po raz 21. wręczono Nagrody Roku Gminy Kłodzko nazwane jako "Ranunculus penicillatus". To łacińska nazwa jaskra pędzelkowatego, występującego m.in. w korycie Białej Lądeckiej pokonującej spory odcinek w tej gminie.


Jak zauważył wójt Zbigniew Tur, który wraz z przewodniczącym Rady Gminy Kłodzko Ryszardem Jastrzębskim, byli gospodarzami wydarzenia, te szczególne wyróżniki dla osób prawnych i fizycznych są przyznawane od roku 2001. Przez ostatnie lata - z powodu pandemii koronawirusa - nastała przerwa, by teraz, piątkową uroczystością z 24 bm. powrócić do tradycji.
 

Spotkanie w "Podhalance" podkreślili swoją obecnością m.in. poseł Marek Chmielewski, starostka kłodzka Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk, wójtka Stoszowic Katarzyna Ruszkowska, burmistrzowie Polanicy-Zdroju Mateusz Jellin i Szczytnej Krzysztof Żak, radni powiatowi oraz gminni, przedstawiciele instytucji i podmiotów współpracujących z gminą Kłodzko bądź działających na jej rzecz.
 

W trakcie tego wydarzenia poseł Marek Chmielewski, w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wręczył Katarzynie Mące-Żelazko - prowadzącej chór "Concerto Glacensis", który m.in. odniósł wiele sukcesów artystycznych - odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej".
 W kategorii gminnych nagród "Inicjatywa - Projekt - Produkt Roku" Złotego Jaskra przyznano Forum Kobiet, którego inicjatorką jest Elżbieta Ulatowska. Nominowanymi do tego wyróżnika też byli Wędkarski Dzień Dziecka w Szalejowie Dolnym (pod egidą Janusza Nieckarza, Joanny Wieloch i Mariusza Witkowskiego) oraz Lawendowy Ogród w Kamieńcu (prowadzą go rodzinnie Ewa Kieraś i Ewelina Kieraś).
 "Przedsiębiorcą Roku" została Rzemieślnicza Spółdzielnia Wielobranżowa z Bystrzycy Kłodzkiej, która swoją działalnością znaczy obecność w gminie Kłodzko. Do okolicznościowej statuetki byli też nominowani - Maciej Bernagiewicz i firma "Berna-Bram" z Szalejowa Górnego, Elżbieta Żółty-Bilaszewska i Sala Zabaw "Jaś", Adam Momot i Winnica Momot, Józef Piesiak - indywidualne gospodarstwo rolne w Krosnowicach.
 

Z trójki nominowanych w kategorii "Sponsor Roku" laur przypadł Zdzisławowi Maślance i szklarskiej firmie "Koglass" ze Ścinawicy. Wyróżniono firmę Kayser Automotive Systems Kłodzko oraz "Rapmet" sp. z o.o.
 

Kapituła tej nagrody uznała, że w kategorii "Najlepsza działalność edukacyjna, kulturalna, NGO" najwyższa ocena należy się ex aequo nauczycielce języka niemieckiego w SP Jaszkowa Dolna Joannie Wolańskiej i opiekunowi dziecięcej drużyny pożarniczej w Wojciechowicach Januszowi Zajdlowi. Nominowanymi również byli instruktorka tańca Anna Nowak i anglista w SP w Ołdrzychowicach Kłodzkich, zarazem prezes Fundacji "Nasze Lepsze Jutro" Tomasz Szpulak.
 "Społecznikiem i Wolontariuszem Roku" został emerytowany nauczyciel Józef Pilny. Laureat nadal jest aktywny w pracy sportowej z dziećmi i młodzieżą. Nominowani w tej kategorii to także Zdzisław Moskaluk i jego Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Krosnowicach oraz młoda działaczka społeczna z Ołdrzychowic Kłodzkich Agnieszka Jarosz, a także trener UKS Akademia Piłkarska Śląska Mariusz Jastrzębski.
 "Osobowością Roku" okazał się proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Krosnowicach ksiądz Adam Łyczkowski. Doceniono jego dużą aktywność na rzecz upowszechniania kultury i ratowania przed zniszczeniem kościoła jako zabytku.
 Był jeszcze "Złoty Jaskier za Promocję". Trafił do młodego lekkoatlety z Ołdrzychowic Kłodzkich Jonasza Lewandowskiego. Nominowanymi byli także Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym i sportowiec Marcin Łuszczyński.
 Podobnie jak w latach poprzednich kapituła nagrodowa zdecydowała o wyróżnieniu Jaskrami Specjalnymi grono osób, które wpisały się do gminnej rzeczywistości swoją budującą postawą. Mowa tu o byłych radnych Wandzie Piotrowskiej, Halinie Witos i Marku Trypce, funkcyjnym strażaku ochotniku Tadeuszu Olejniku, przewodniczącej KGW i szefowej śpiewających "Kum" w Krosnowicach Halinie Puk, nauczycielce muzyki Katarzynie Mące-Żelazko.
 

Podczas nagrodowej gali nie zabrakło akcentu artystycznego.
(bwb)
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • Ziemia-jaszkowa

najnowsze artykuły

Mini_pt-oczyszczalnia1
Piątek, 2024-07-12
List_mini_dkl24-klodzko-9
Piątek, 2024-07-12
List_mini_2u2a7516
Piątek, 2024-07-12
List_mini_polanica
Piątek, 2024-07-12
List_mini_pt-kapielisko0
Piątek, 2024-07-12
List_mini_2u2a0305
Czwartek, 2024-07-11
List_mini_pt-simzs
Czwartek, 2024-07-11
List_mini_pt-budzet.lokalny
Czwartek, 2024-07-11
List_mini_2u2a7526
Czwartek, 2024-07-11
List_mini_zlotystok-herb
Czwartek, 2024-07-11
polecamy