Przedsiębiorcy spod Śnieżnika nie godzą się z proekologiczną ekspansją

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2022-04-23 11:24:55
STRONIE ŚLĄSKIE (inf. wł.). Gminy położone w południowej części ziemi kłodzkiej mierzą się z nie lada problemem: chcą rozwijać się turystycznie, tymczasem na ich drodze do celu nie od dziś staje... państwo. Jego służby w wydawaniu decyzji z zakresu gospodarki przestrzennej i ochrony środowiska są tak stanowcze, że jak tak dalej pójdzie, to doprowadzą nie tylko do zastoju gospodarczego, ale i zamykania biznesów przez osoby, które utożsamiają się z wizją rekreacyjno-wypoczynkowej krainy w obrębie Śnieżnika i Gór Bystrzyckich.


Przedsiębiorcy z gmin: Bystrzyca Kłodzka, Lądek-Zdrój i Stronie Śląskie już serdecznie dość mają ograniczeń środowiskowych wynikających z realizacji planu ochrony obszaru Natura 2000 obejmującego Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika. Wyraz swojego oburzenia dali podczas piątkowego spotkania zorganizowanego za sprawą Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego Masyw Śnieżnika oraz Śnieżnickiego Klubu Biznesu. Mimo zaproszenia, nie przybyli przedstawiciele istotnych dla tego zebrania instytucji, np. Głównego Konserwatora Przyrody oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, natomiast dopisał poseł Ireneusz Zyska, będący sekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, radny wojewódzki Zbigniew Szczygieł oraz włodarze powiatu kłodzkiego i gmin objętych tematem.

Na obszarze gmin podśnieżnickich coraz więcej terenów jest wyłączanych z możliwości inwestowania. To jest związane m.in. z prowadzoną inwentaryzacją przyrodniczą na potrzeby tworzonego planu ochrony środowiska. Dokument powinien być gotowy w roku przyszłym, ale wśród społeczności lokalnej panuje przekonanie, że jest tworzony bez jej udziału. Tego potwierdzeniem mają być indywidualne decyzje środowiskowe wydawane podmiotom sposobiącym się do budowy lub rozbudowy bazy noclegowej, rekreacyjnej i usługowej. Są zazwyczaj negatywne z racji konieczności zachowania unikatowych stanowisk flory, nieszkodzenia faunie, niezakłócania krajobrazu. Obrusza to przedsiębiorców, którzy swoją codzienność i przyszłość wiążą z Masywem Śnieżnika, Górami Bialskimi oraz Górami Bystrzyckimi, czyli obszarem jak najbardziej wskazanym dla turystyki.

Jakkolwiek RDOŚ zapowiada zorganizowanie w czerwcu w Stroniu Śląskim spotkania w ramach działalności zespołu konsultacyjnego, gdzie będzie można przedstawić propozycje i zastrzeżenia, to nie rozładuje to narosłych emocji. Zawsze tak jest, gdy o ważnych sprawach decydenci rozważają bez udziału publiczności.

Jak wskazał stroński burmistrz Dariusz Chromiec - istotą planu powinno być zapewnienie zrównoważonego rozwoju całego tego obszaru i w tym kierunku zmierzają choćby działania władz lokalnych samorządowych. Ten aspekt też podkreślił w wystąpieniu Ryszard Wojtaszek - prezes SRR Masyw Śnieżnika. Jego zdaniem rozsądne poczynania pozwolą pogodzić interesy każdej ze stron - środowisku naturalnemu zapewniając stabilność, a czerpiącemu z niego społeczeństwu bogactwo na miarę lokalnych możliwości.

Spotkanie, prowadozne przez prezesa ŚKB Adama Jaśnikowskiego, dało obraz niemałych rozbieżności w postrzeganiu przyszłości tej części ziemi kłodzkiej. Przedsiębiorcy i samorządowcy są za tym, aby wykorzystać jej walory dla rozwoju turystyki i z tą myślą rozważnie rozwijać sferę hotelarsko-pensjonatowo-usługową, tak jak to się czyni choćby po drugiej stronie granicy - u Czechów. Inaczej patrzy na to druga strona, czyli instytucje od ochrony środowiska, które mają odmienne zdanie. Znalezienie złotego środka w tej  sytuacji łatwe nie będzie, co potwierdzili zabierający głos w dyskusji, przywołując przykłady hamowania rozwoju gospodarczego na trym obszarze. To jednak nie oznacza, że nie należy do tego kompromisu dążyć. Swoją pomoc w jego uzyskaniu m.in. zadeklarował poseł I. Zyska.

(bwb)

FOTOMIGAWKI ZE SPOTKANIA


Komentarze:
Aparatskąd ja to znam*.net.wi-lan.net.pl
Wtorek, 2022-04-26 17:07
Awiżeń jak zwykle umywa ręce. Facet jest zupełnie bezrefleksyjny.
Może jakiś znawca samorządowy wyjaśni, co jest w tej sytuacji, prawnie bardziej umocowane - miejscowe plany klepane przez samorządy , czy obecne decyzje środowiskowe podważające wcześniejsze plany? Kto tutaj odpowiada za ten bałagan -personalnie.Temat arcyciekawy.
Czy gminy górskie, atrakcyjne turystycznie, dostatecznie dużo zrobiły w ostatnich latach. w kwestii inwestycji infrastrukturalnych na swoich terenach? Z powodu braku inwestycji infrastrukturalnych, degradacja terenów jest raczej nieunikniona. Prawda czy fałsz?
AparatStara Morawa*.10.153.131.ipv4.supernova.orange.pl
Poniedziałek, 2022-04-25 23:14
Pan Starosta powiedział, że jakby dawał pozwolenia na budowę bez odsyłania do RDOŚ po opinię spowodowałoby, że miałby zaraz CBA u siebie z pytaniem ile wziął za wydanie pozwolenia. To zadajmy to pytanie ile starosta wziął za zgodę na postawienie masztu telefonii komórkowej przy obiekcie zabytkowym pomiędzy zabudowaniami obecnymi oraz planowanymi w MPZP. Burmistrz Stronia też rzekomo o niczym nie wiedział.
Aparatekodaleko*.net.wi-lan.net.pl
Poniedziałek, 2022-04-25 16:02
do samorządowca
No, dobra zrobiliście spotkanie na którym poszczuliście ludzi na RDOŚ i Ok.
A, teraz pokażcie rozwiązanie problemu, bo to jest rzeczywisty problem z tych blokujących inwestycje, tak jak ta wasza infrastruktura w górach , o której każdy wie , że powinna być, ale jej nie ma,- i bez spychologii politycznej , proszę.
AparatOD RED.*.43.216.135.ipv4.supernova.orange.pl
Poniedziałek, 2022-04-25 13:53
Do mieszkańca Stronia
Proszę wskazać miejsce w publikacji, gdzie jest napisane, że wszyscy mieszkańcy są przeciwko RDOŚ. Już tytuł wskazuje, która grupa społeczna jest zaniepokojona konfliktem interesów.
Aparatmieszkanka*.dynamic.gprs.plus.pl
Poniedziałek, 2022-04-25 12:39
????
odniosę się do wypowiedzi Samorządowca a dlaczego Starostwo nie informuje potencjalnych właścicieli działek ,że tereny są objęte Naturą 2000 i nabija się właścicieli w butelkę.to samo w Gminach.
AparatMieszkaniec Stronia*.10.153.131.ipv4.supernova.orange.pl
Poniedziałek, 2022-04-25 12:09
Byłem na spotkaniu można w dużej mierze podsumować to jako budowa nowego kapitału politycznego osób o których już niektórzy tu pisali w komentarzach. Artykuł wskazuje, że wszyscy mieszkańcy są przeciwko RDOŚ. Przecież to nie prawda Chodzi o to żeby chronić krajobraz i środowisko od takich degradacji jak jest obecnie w Siennej, Śnieżniku, Górach Orlickich.
Odwróćmy pytanie. Dlaczego gminy zza biurka przekształcają wszystko co się da żeby tylko zwiększyć wpływy do budżetu. Jak to jest możliwe, że rolnik brał dopłaty rolno-środowiskowe a jak zaczęło się bum budowlane to podzielił działki i sprzedał potencjalnemu nabywcy jako budowlane. Pazerność osób prywatnych jak i samorządów po prostu się rozpędziła. Mi np. przekształcili 2ha pola w MPZP na budowlankę czy ja ich o to prosiłem? pieniądze pieniądze....kasa się kończy w budżecie. a kupić ludzi trzeba.
AparatRenata*.play-internet.pl
Poniedziałek, 2022-04-25 10:22
Nikt nie jest przeciw Natura 2000
Widzimy trolle bystrzyckie… pochodzenia może urząd? Może inne źródło. Nikt nie jest przeciwko Natura 2000 - chodzi o rozszerzanie pomimo planów zagospodarowania przestrzennego, obecnie jest zakaz nowych pozwoleń na budowę w terenie jeszcze nie objętym natura 2000. Być może trolle tego nie rozumieją. A spotkanie było otwarte zawsze można było uczestniczyć.
AparatSamorządowiec*.play-internet.pl
Poniedziałek, 2022-04-25 10:15
Obiektywne zdanie
Posłuchajcie spotkanie było bardzo ważne. Wielu z Was nie wie, że Wasze działki budowlane, rolne zostały zaplanowane jako Natura 2000. Planiści nie konsultowali swoich propozycji z mieszkańcami. RDOŚ planuje podważyć istniejące plany miejscowe. Już około 600 właścicieli działek w gminach Stronie Śląskie, Lądek Zdrój, Bystrzyca Kłodzka i Międzylesie jest zablokowanych w starostwie przez RDOŚ z jakąkolwiek budową. I proszę nie róbcie trollingu tutaj - demokrację wszyscy szanujemy, ale nie chamstwo i buractwo w komentarzach. Pan Adam i Ryszard prowadzili spotkanie z mieszkańcami w Stroniu Śląskim, obaj są za zrównoważonym rozwojem. Pozdrawiam i życzę udanego dnia.
AparatBystrzyczanin*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Niedziela, 2022-04-24 23:23
Hipokryta
Pan Adam wrzucił link do tego artykułu na swojego Facebooka. Jak pojawiły się nieprzyjemne komentarze. To je usunął i zablokował możliwość komentowania. Oj platformerski demokrata.
Aparatnie tędy droga*.30.96.166.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Niedziela, 2022-04-24 21:38
a kysz
NAJPIERW NIECH SIE WEZMĄ ZA ŚMIECI W LASACH ZAINSTALUJA FOTOPÓŁAPKI ZABRONIĄ MASOWEJ WYCINKI DRZEW POD PRETEKSTEM KORNIKA ASYGNATY NIECH WYDAJĄ TYM CO WYCZYSZCZĄ PO SOBIE TEREN I WYZRĘBKUJĄ POZOSTAŁOŚCI BO NIE IDZIE PRZEJSĆ PRZEZ LAS NA MŁOTACH SPALONEJ ITP WYCZYSZCZĄ PARKINGI PRZY LASACH WYCZYSZCZĄ SZLAKI TURYSTYCZNE ZORGANIZUJĄ LOKALNE PUNKTY TURYSTYCZNE JEDNYM SŁOWEM NIECH NAJPIERW ZBUDUJĄ INFRASTRUKTURĘ LOKALNIE I DOPIERO NIECH SIE NASTAWIĄ NA ZYSK ŚWIADOMOŚĆ EKOLOGICZNĄ TRZEBA WPAJAĆ OD POCZĄTKU A NIESTSTY NA KAŻDYM KROKU WIDZIMY ŁAMANIE TYCH ZASAD
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • DrIdzi_200x100_3

najnowsze artykuły

Mini_pt-czystosc1
Poniedziałek, 2023-05-29
List_mini_pt-wojciecha
Poniedziałek, 2023-05-29
List_mini_2u2a5340
Poniedziałek, 2023-05-29
List_mini_pt-czynsze1
Poniedziałek, 2023-05-29
List_mini_pt-mloty31
Poniedziałek, 2023-05-29
List_mini_klodzko
Poniedziałek, 2023-05-29
List_mini_klodzko
Poniedziałek, 2023-05-29
List_mini_klodzko
Poniedziałek, 2023-05-29
List_mini_klodzko
Poniedziałek, 2023-05-29
List_mini_klodzko
Poniedziałek, 2023-05-29
polecamy