KŁODZCZYZNA - O powodzi na sesji Rady Powiatu
Napisano dnia: 2024-11-25 16:59:04

(Inf. wł.). Od wystąpienia starostki Małgorzaty Jędrzejewskiej-Skrzypczyk rozpoczęto 25 bm. nadzwyczajną sesję Rady Powiatu Kłodzkiego. Zwołano ją dla oceny sytuacji popowodziowej na obszarze Kłodzczyzny, której spora część mocno została poturbowana przez wodny żywioł we wrześniu br.
.jpg)
O skali niedawnej powodzi, szkodach i stratach przez nią poczynionych, działaniach różnych służb w tym okresie, a także o wyzwaniach na najbliższe miesiące i lata, dzięki których spełnieniu życie społeczne i gospodarcze w granicach powiatu kłodzkiego powróci do normalności, mówiono podczas poniedziałkowej sesji RPK. Tym razem potraktowano ją jako publiczną debatę nad tym, co po raz kolejny spłatała natura w tej części Dolnego Śląska. Stąd udział obradach wicemarszałkini Sejmu Moniki Wielichowskiej, sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Michała Jarosa, senatora Aleksandra Szweda, marszałka Dolnego Śląska Pawła Gancarza i wicewojewody dolnośląskiego Sebastiana Kozdrowickiego, wiceprezesa PGW Wody Polskie Mateusza Balcerowicza. Przybyli włodarze nie wszystkich gmin z Kłodzczyzny, przedstawiciele służb mundurowych, przedsiębiorców, różnych instytucji.
Starostka dość szczegółowo przybliżyła statystykę zebraną z obszaru powiatu. Wynika z niej, że w gminach objętych powodzią jej działaniem dotkniętych było 10,6 tys. mieszkańców, z których ewakuacji poddano 2287 osób. Powódź zalała bądź uszkodziła niemal 2,6 tys. mieszkań oraz ponad 520 budynków gospodarczych. Zniszczeniu uległa infrastruktura samorządowa o łącznej wartości kilkuset milionów złotych, kataklizm wykluczył czasowo bądź trwale z działalności blisko 618 przedsiębiorców, przy czym najwięcej w gminach: miejskiej Kłodzko (297), Stronie Śląskie (151), Lądek-Zdrój (73), wiejskiej Kłodzko (49), Bystrzyca Kłodzka (26), Radków (11) i miejskiej Nowa Ruda (2).
Do kwestii obrazujących sytuację popowodziową, do których odnieśli się co niektórzy uczestnicy obrad, będziemy stopniowo powracać w naszej gazecie, jak również do zagadnień poruszonych przez reprezentantów niektórych instytucji.
(bwb)
.png)
.png)
FOTOMIGAWKI Z SESJI RADY POWIATU KŁODZKIEGO
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)

Komentarze:

Niedziela, 2024-12-01 09:48
Samorządowi Mędrcy
Powiedzcie wszystkim co zrobiliście w kwestii bezpieczeństwa i zabezpieczenia ludzi w gminach.Siedzicie tyle lat i nic nie robicie i za darmo bierzecie pieniądze a w razie czego to udaje strasznie zatroskanych.

Piątek, 2024-11-29 17:09
Do Bola szczerze c.d
Nie czarujmy się w starostwie i gminach dużo się mówi i krzyczy ale tak faktycznie nic się nie robi od lat a teraz udaje się wielkich znawców-nawet nie myśli się o tym ,żeby być zabezpieczonym na wszystkie przeciwności losu -

Czwartek, 2024-11-28 14:38
Do Bola szczerze
Powódź jest lepsza od ich przemówień -mają na to wyrąbane bo to ostatnia kadencja.Ja ciągle pamiętam ich akcje ze zbiornikami i wysiedleniami

Czwartek, 2024-11-28 10:49
Interesujące wnioski z powodzi
Dyskusja w tym gronie na pewno jest potrzebna, żeby nie doszło do zależności efektu Dunninga-Krugera w ocenie stwierdzenia wiedzy o hydrologicznych zależnościach wywołujących powódź.

Środa, 2024-11-27 22:09
powódz
Nie wiadomo co gorsze, ich lanie wody, czy powódz

Środa, 2024-11-27 20:13
Wodolejstwo
Jaja na sesji i wodolejstwo -gminy i powiat nie mają żadnych zasobów na wypadek Klęsk żywiołowych i nic tutaj nnie pomoże Dobrze ,że to ostatnia kadencja

Środa, 2024-11-27 11:23
Co nie jest teoretyczne, lecz praktyczne
Należy pamiętać, ze każda następna powódź wnosi nowe elementy zagrożeń. Burmistrz miasta Kłodzko Michał - traktuje zadania związane z przeciwdziałaniem powodzi bardzo poważnie. Dlatego konieczna jest stała analiza potrzebnych zmian dla opracowania koncepcji przeciwdziałania powodzi dla całej zlewni Nysy Kłodzkiej.

Wtorek, 2024-11-26 15:27
Wazelina z Ratusza

Wtorek, 2024-11-26 13:09
W dwóch zdaniach
Odnośnie prowadzonej akcji przeciwpowodziowej należy podkreślić bardzo dobrą koordynację zadań i decyzji pana burmistrza miasta Kłodzka, który rozpoczął intensywne prace
w okresie poprzedzającym wystąpienie zagrożeń. Stała obecność burmistrza wśród prowadzących akcję, bardzo korzystnie wpływała na sposób prowadzenia działań z żywiołem.
w okresie poprzedzającym wystąpienie zagrożeń. Stała obecność burmistrza wśród prowadzących akcję, bardzo korzystnie wpływała na sposób prowadzenia działań z żywiołem.

Wtorek, 2024-11-26 10:44
Starosta do odwolania
Niestety, jeżeli za sterami będziesz wciąż ta sama starostwa nic się nie zmieniło. Czy na sesji wybrzmiało przepraszam x jej ust to ona jest odpowiedzialna za tragedię bo niechcialo jej się poinformować sztab kryzysu
Dodaj komentarz