OŚWIADCZENIA - STANOWISKA: W obronie dziennikarza
Napisano dnia: 2023-10-07 18:12:23

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych: Władza chce założyć knebel Gazecie Myszkowskiej i jej naczelnemu Jarosławowi Mazankowi
KRAJ (inf. zewn.). Stowarzyszenie Gazet Lokalnych protestuje przeciw kolejnej próbie ograniczenia debaty publicznej na poziomie lokalnym. Używając narzędzi sądowych, prawników, w trybie przyspieszonym, partia Prawo i Sprawiedliwość chce ukarać dziennikarza za wyrażenie opinii. Pełnomocnictwo podpisał Jarosław Kaczyński.
Ukazująca się od 30 lat Gazeta Myszkowska, najstarsza gazeta lokalna na Śląsku, patrzy władzy na ręce. Każdej władzy. To dzięki niej mieszkańcy miasta i powiatu mają dostęp do informacji o poczynaniach polityków, samorządowców, urzędników, to ona dba przejrzystość życia publicznego. Teraz partia Prawo i Sprawiedliwość pozwała w błyskawicznym tempie redaktora naczelnego Gazety Myszkowskiej Jarosława Mazanka, który w jednym z felietonów użył wobec niej określenia „partia faszystowska zwiera szeregi”.
Sprawa dotyczyła polityki lokalnej, ale pozywającym jest centrala partii, korzystająca z usług renomowanej kancelarii. Komentarz ukazał się na portalu GazetaMyszkowska.pl na początku sierpnia, pozew został złożony 22 września, a już 2 października sąd wydał postanowienie o wyznaczeniu terminu rozprawy na 21 listopada. Każdy, kto zna tempo działania polskich sądów wie, że musiało się to odbyć poza kolejnością, z trybie specjalnym.
Nie oceniamy, czy określenie „partia faszystowska” jest słuszne czy nie. Nasz ogromny sprzeciw budzi próba sądowego ograniczenia wolności wypowiedzi. Prawo do krytyki prasowej jest chronione ustawowo, każda osoba, każdy podmiot działający w sferze publicznej, musi się liczyć z krytyką, nawet najostrzejszą. Pozew złożony przez PiS i błyskawiczne wyznaczenie terminu świadczy nie o trosce o dobre imię partii, ale o chęci zakneblowania dziennikarza i redakcji. Takie pozwy, określane terminem SLAPP, w założeniu mają efekt mrożący. Według Komisji Europejskiej pozwy zastraszające obrońców praw człowieka, dziennikarzy i aktywistów stają się coraz większym zagrożeniem dla wolności słowa i naszej demokracji.
Apelujemy do Prawa i Sprawiedliwości o wycofanie tego pozwu i zejście z tej drogi.
Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych
Komentarze:

Piątek, 2023-10-13 10:40
Nie dajmy się mu podpuścić. Gdyby nie miał wolności to nie pisałby takich głupot. Niestety może będzie to przysłowiowym wiadrem zimnej wody na tą gazetę i jej naczelnego.

Poniedziałek, 2023-10-09 18:07
Jaroslaw Mazanek
Ciekawe w jakim celu Jarosława Mazanek zapomina o dwóch sądowych wyrokach za mowę nienawiści? Tak przez przypadek zapewne

Poniedziałek, 2023-10-09 15:53
Nazwanie kogoś lub partii mianem "faszystowskiej" to już nie tylko polityczna głupota a wręcz prowokacja. Nic to nie ma wspólnego z wolnością słowa. Gazeta o ktorej piszecie często to przekracza, wręcz prowokuje, stawiając wielu w niekorzystnym świetle /mówiąc grzecznie/. Dobrze więc się stało ze ktoś wreszcie chce utarcia nosa temu wydawcy. Wolnośc wolnością ale w okreslonych granicach i przy odrobinie kultury. Dobrze ze inne lokalne gazety nie idą tym śladem i nie biorą przykladu z tej gazety.
Gazeta lokalna ma łączyć a nie zdzielić tą małą społęczność. Dobrze ze jej nie czytam.
Gazeta lokalna ma łączyć a nie zdzielić tą małą społęczność. Dobrze ze jej nie czytam.

Poniedziałek, 2023-10-09 09:41
Chyba żartujecie
Faszyzmu w Polsce nie było, nie ma i nie będzie. Polacy walczyli przeciwko temu zbrodniczemu systemowi. Nie można sobie gęby wycierać faszyzmem.
Swoją drogą gdzie byliście jak PO zwalniała prawicowych dziennikarzy jak przejęli władzę i media?
Swoją drogą gdzie byliście jak PO zwalniała prawicowych dziennikarzy jak przejęli władzę i media?

Niedziela, 2023-10-08 14:50
wolność prasy
i jeszcze chciałam dodać, że to pierwszy raz chyba od 30 lat ,ze pis go pozywa.Nie ma wydania gazety myszkowskiej czy kuriera zawiercianskiego gdzie nie ma hejtowania. Nie ma idealnego terminu dla rozpatrywania przez sad. Nie chodzi ,zeby mu usta zakneblowacale zeby zrozumiał, że są granice wypowiedzi. Przeciez jego gazety czytają mlodzi ludzie i czego z nich sie uczą? Bezkarnego opluwania innych?Braku jakichkolwiek zahamowań, braku szacunku do drugiego człowieka? Ludzie ! zanim zaczniecie go bronić poczytajcie to co i jak opisuje

Niedziela, 2023-10-08 14:38
wolność słowa to nie wolność obrażania
Proszę Państwa, do tej pory nikt z panem Mazankiem w starciu nie miał szans. Pan Mazanek dysponuje dwoma lokalnymi gazetami w druku i w internecie. Do tej pory obrzydliwie ,bezgranicznie hejtował każdego kogo osoba mogła mu tylko podnieść sprzedaż tych gazetek.I nie może umknąć uwagi fakt,że byli to ludzie/ ale dalej ludzie!/ z innej opcji politycznej Skrzywdził słowem ogromną liczbę osób. Teraz trafiło na takich, którzy się jego i jego opisywania nie boją. Niech będą wolne media ale bez agresji. Kontrolujcie język takich gazet jakie wydaje pan Mazanek, wtedy będzie sprawiedliwie. Nie brońcie go dla zasady, nie robcie z niego poszkodowanego przez "PIS" tylko dlatego ,ze z małej redakcji ,z malego miasteczka. On wiedział dobrze co robi. My nie chcemy takiego jadu.

Niedziela, 2023-10-08 13:31
Jaroslaw Mazanek
Mam nadzieje, ze nie cenzurujecie wypowiedzi. Popieracie wolność wypowiedzi to niech to działa w obie strony. Wolność wypowiedzi w wydaniu Jarosława Mazanka to wolnosc hejtu. Sądy są od oceny takich zachowań. 88
Dodaj komentarz