Siedem mieszkanek wśród zasłużonych dla swojej gminy

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2022-04-24 23:45:29
LĄDEK-ZDRÓJ (inf. wł.). Kurort razem z gminą w ten weekend obchodził swoje święto. Jego akcentem było wręczenie Medali Świętego Jerzego - patrona Lądka-Zdroju - przyznawanych przez kapitułę tego odznaczenia osobom szczególnie zasłużonym, a będącym stałymi mieszkańcami. Uroczystość odbyła się w niedzielne późne popołudnie w sali widowiskowej Centrum Kultury i Rekreacji.


Tomasz Pawlęga z CKiR-u poprowadził spotkanie, podczas którego lokalnym odznaczeniem uhonorowano grupę kobiet z miasta i gminy. Taki sam wyróżnik przyznany przed ... 11 laty odebrał jeden z mieszkańców. Wówczas nie mógł być obecny na uroczystości, a później jakby o nim zapomniano i trwało to aż do teraz. Burmistrz Roman Kaczmarczyk, który dekorował zasłużone osoby wraz z przewodniczącą rady miejskiej Małgorzatą Bednarek i radną Dorotą Łakucewicz, uznał, że pora wyjść z twarzą z niezręcznej sytuacji.

Renata Czaplińska z Kątów Bystrzyckich, Grażyna Mańczak z Lądka-Zdroju, Teresa Nowak z Lądka-Zdroju, Teresa Piskorowska z Lądka-Zdroju, Jadwiga Suchoń ze Skrzynki, Krystyna Szczepańska ze Skrzynki i Anna Michorczyk ze Skrzynki, to osoby wskazane w tym roku przez kapitułę Medalu św. Jerzego do wyróżnienia tym odznaczeniem.
 

R. Czaplińska jest współwłaścicielką słynnego gospodarstwa agroturystycznego "Gotwaldówka", w którym - m.in. poprzez izbę regionalną - kultywuje i promuje tradycje ziemi kłodzkiej. Uaktywnia życie kulturalne tego subregionu i gminy organizując różnotematyczne wystawy.
 

G. Mańczak do niedawna była kierowniczką Ośrodka Pomocy Społecznej w Lądku-Zdroju. Szefowała tej instytucji przez 30 lat, doprowadzając do dużego profesjonalizmu jej zespołu. Nie szczędziła czasu i siły, również pozasłużbowo, na wspieranie osób potrzebujących wsparcia w trudnych dla siebie sytuacjach.
 

T. Nowak w gminie jest znana z wielu inicjatyw m.in. związanych ze spółdzielczością gminną oraz środowiskiem wiejskim. Mocno udziela się na rzecz lądeckich działkowców oraz emerytów, rencistów i inwalidów poprzez działalność w lokalnym oddziale PZERI.
 

T. Piskorowska nie od dziś działa na rzecz osób starszych. Od 12 lat jest w Zarządzie Rejonowym Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, w którym jest wiceprzewodniczącą. Inspiruje różne formy wypoczynku i rekreacji dla członków tego gremium, w tym wczasy nad morzem.
 

J. Suchoń z zespołem "Skrzynczanki" jest związana od 40 lat. Ma wielki udział w zbudowaniu grupy śpiewaczej, która stała się ambasadorem kulturalnym gminy lądeckiej. Jej artystyczna smykałka, to nie tylko śpiew, ale i ozdóbki świąteczne oraz stroiki, a także tematyczne potrawy. Działa w Ochotniczej Straży Pożarnej w Skrzynce.
 

K. Szczepańska też ma za sobą ponad 40-letni staż artystyczny w "Skrzynczankach". Zaśpiewa i zatańczy na niejedną nutę, przy tym smakowicie ugotuje i upiecze, będąc wzorem dla młodego pokolenia. Zaprojektowane i wykonane przez nią palmy wielkanocne były nieraz nagradzane, tym samym promując gminę lądecką.
 

A. Michorczyk również doszła do rubinowej rocznicy swojego związku ze "Skrzynczankami". Razem z tym zespołem ludowym wyśpiewała wiele nagród i wyróżnień, co jeszcze bardziej podkreśliło jego wartość. Ma swój wkład w to, że zespół występował m.in. w Belgii i Czechach, był zaproszony na regionalne i powiatowe prezentacje.
 

M. Krywieńko przez długie lata był nadleśniczym Nadleśnictwa Lądek-Zdrój. Na jego obszarze, w tym w gminie lądeckiej, przyczynił się do rozwoju turystyki i uratowania przed zapomnieniem obiektów kultury, np. kapliczki w Karpowie i Wrzosówce. Spowodował renowację strzelnicy sportowej w Lądku-Zdroju, przyczynił się lepszego wyposażenia jednostek OSP w gminie.
 

Część artystyczną wypełnił nie kto inny, jak zespół ludowy "Skrzynczanki". Jego występom przysłuchiwali się najbliżsi bądź znajomi wyróżnionych osób, m.in. wiceburmistrzyni Alicja Piwowar.
(bwb)
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • DrIdzi_200x100_3

najnowsze artykuły

Mini_stronie
Piątek, 2022-07-01
List_mini_gmina-klodzko
Piątek, 2022-07-01
List_mini_pt-narkobiznes
Piątek, 2022-07-01
List_mini_pt-schodyb5
Piątek, 2022-07-01
List_mini_pt-ladodeja0
Piątek, 2022-07-01
List_mini_pt-krus8
Piątek, 2022-07-01
List_mini_pt-rocznica11
Piątek, 2022-07-01
List_mini_gmina-klodzko
Piątek, 2022-07-01
List_mini_polanica
Piątek, 2022-07-01
List_mini_polanica
Piątek, 2022-07-01
polecamy

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz