Odwiert konfliktu czy współpracy

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2019-12-25 14:29:43
LĄDEK-ZDRÓJ. Z szerokim rezonansem spotkało się pismo prezes spółki Uzdrowisko Lądek - Długopole Joanny Walaszczyk skierowane do burmistrza Romana Kaczmarczyka. Upublicznione w mediach społecznych ujawniło konflikt, który pojawił się pomiędzy nimi na tle niedawno wykonanego odwiertu geotermalnego. Wcześniej oboje byli jego zwolennikami, czego symbolem jest już historyczna fotka pokazująca ich, gdy wspólnie uruchamiają maszynę wiertniczą. Dziś okazuje się, że w tej samej sprawie mają różne stanowiska.Z ciepła geotermalnego ma skorzystać całe miasto i jego otoczenie

Przypomnijmy, że 22 listopada br. na biurko włodarza Lądka-Zdroju trafiło pismo od prezes Uzdrowiska, w którym nadawca wskazuje, iż gmina nie ma uprawnienia do korzystania z odwiertu LZT-1 w jakiejkolwiek postaci. Zaznaczono równocześnie, że umowa dotycząca korzystania ze złoża przez gminę wygasła 30 września br.; została ona zawarta na czas prowadzenia robót związanych z odwiertem. Jak można wywnioskować, pismo było następstwem pojawiających się informacji o ewentualnych zamiarach włodarza kurortu względem odwiertu i niepokoju o los pozostałych odwiertów wykorzystywanych leczniczo. Zdaniem prezes J. Walaszczyk - "(...) w wyniku prac w obrębie odwiertu LZT-1 doszło do negatywnego wpływu na odwiert L-2 i źródła należące do spółki "Uzdrowisko Lądek - Długopole" S.A. ..."

W kilka dni później burmistrz R. Kaczmarczyk spotkał się z prezes spółki, która podtrzymała swoje stanowisko zawarte w piśmie z listopada br. Następnie odbyło się posiedzenie połączonych komisji rady miejskiej z udziałem szefowej uzdrowiska i włodarza Lądka-Zdroju. Każda ze stron odniosła się do sytuacji powstałej wokół odwiertu. Prezes i niektórzy radni uznali, że bardzo dobrze stało się, iż pismo adresowane do burmistrza szerzej ujrzało światło dzienne, włodarzy miasta był innego zdania.

- Skoro było ono skierowane do mnie, to ze mną najpierw powinno porozmawiać się o problemie, poszukać dróg jego rozwiązania, a nie szukać sensacji rozpowszechniając jego treść - zauważa R. Kaczmarczyk. - Nie może być tak, że nakazami i żądaniami próbuje się zamknąć mi usta w wypowiadaniu się, co do przyszłości tego odwiertu, w ogóle pozbawić prawa do wolności wypowiedzi i wyrażania swoich poglądów. Czerpanie z zasobów natury ma odbywać się bez szkody dla uzdrowiska

Pod koniec pierwszej dekady grudnia br. od burmistrza wyszła pisemna odpowiedź do prezes uzdrowiska. Zapewnia w nim, że gmina nie wykonuje jakichkolwiek działań wobec odwiertu LZT-1, na którym prace zakończono 1 kwietnia br. "Gmina Lądek-Zdrój wstrzymuje do odwołania wszelkie prace związane z odwiertem, a zaznaczam, że nie były to rzeczywiste prace, a jedynie koncepcje i plany projektowe. Dokonywane będą tylko komisyjne, okresowe sprawdzania poziomu wody w odwiercie LZT-1. Teren wokół zostanie ogrodzony, zabezpieczony i zamknięty do czasu określenia przez Państwo zawartych w piśmie negatywnych skutków działań podczas odwiertu i sprecyzowania Państwa roszczeń finansowych. Fakt ten oraz powód niezwłocznie zostanie podany do opinii publicznej celem uniknięcia jakichkolwiek niejasności i insynuacji..."

Gospodarz Lądka-Zdroju jest zdania, że nie po to wywołał temat dotyczący możliwości wykorzystania ciepła geotermalnego dla potrzeb zbiorowych, aby pozostawić go w pół drogi. Jest przekonany, iż przy współpracy z wieloma instytucjami, w tym z naukowymi i uczelniami, uda się znaleźć uniwersalne rozwiązanie co do sposobu wykorzystania odwiertu LZT-1 bez szkody dla otoczenia. Ale do tego jest niezbędną przychylność ze strony właściciela złoża górniczego, czyli spółki uzdrowiskowej.

- Dogadujmy się bez szukania sensacji i podkładania sobie kłód. To ma być działanie w interesie Lądka-Zdroju, dlatego jestem otwarty na szeroką współpracę. Tym bardziej, że pani prezes uczestniczyła w otwarciu odwiertu, była obecna w czasie jego prowadzenia. Nie wiem, co nagle stało się i  z czego wzięło się to pismo o zabarwieniu, z którego nie widać woli do tejże współpracy - akcentuje włodarz.
 


Podczas konferencji jesiennej prezes i burmistrz zasiedli po przeciwnych stronach stołu

Polem do takiego oczekiwanego porozumienia może stać się zapowiedziana w kurorcie na kwiecień 2020 r. konferencja o możliwościach zagospodarowania odwiertu. Przy udziale np. przedstawicieli Komisji Europejskiej, będzie okazja do przedstawienia wszelkich za i przeciw eksploatacji ciepła termalnego spod Lądka-Zdroju.

- Nic nie zmieniło się, jeśli chodzi o moje proekologiczne dążenia względem miasta. Jestem np. zwolennikiem utworzenia tutaj farmy fotowoltaicznej i połączenia jej w perspektywie z dobrem płynącym z odwiertu. Wszystko po to, aby w stu procentach wyeliminować piece opalane węglem. Nasz kurort, aby jeszcze bardziej do siebie przyciągać, musi być przejrzysty i czysty. Uzyskamy to w ramach szeroko pojętej współpracy, a nie jakichkolwiek konfliktów. Mam świadomość tego, że nie jest sztuką zaszkodzić - podkreśla Roman Kaczmarczyk.
(bwb)
Komentarze:
AparatObserwator*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Niedziela, 2019-12-29 13:48
Do Stanisława Ģ.
Jakaś tam "Aśka"mogła sobie decyzje podejmować. Natomiast Uzdrowisko jako osoba prawna i publiczna NIE MOŻE podejmować żadnych decyzji na tym etapie projektu badawczego, który może ewentualnie stanowić punkt wyjściowy kolejnych badań. A tego typu decyzje niosą skutki na wiele lat
AparatDo Stanisława*.google.com
Niedziela, 2019-12-29 09:24
A Burmistrz to nie obiecywał?
A przed wynikami odwiertu i to w dodatku badawczego Burmistrz Roman K. nie obiecywał? A jakie wówczas miał podstawy naukowe?? A teraz mamy konsternacje i niepewność. Wystarczyło spokojnie poczekać i ocenić sytuację po zakończeniu badań, tak zwyczajnie obiektywnie. Pozdrawiam.
AparatStanisław G.*.play-internet.pl
Niedziela, 2019-12-29 07:28
do Obserwator
właśnie Aśka już podjęła decyzje i z odwiertem piździocha
AparatObserwator*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Sobota, 2019-12-28 09:42
Do Stanisława Ģ.
To nie jest jeszcze etap podejmowania jakichkolwiek decyzji przez Uzdrowisko. Jak mówili naukowcy na konferencji potrzeba jeszcze wielu badań. Więc takie dywagacje są całkowicie przedwczesne!
AparatStanisław G.*.play-internet.pl
Sobota, 2019-12-28 05:19
pomyślmy
Każda inwestycja ma na coś negatywny wpływ. Weźmy pod lupę choćby budowę autostrad. W miejscu, gdzie będzie przebiegać wzrośnie zanieczyszczenie powietrza (negatywny wpływ). Ale każdy z nas chciałby mieć paczkę zamówioną w internecie już za trzy dni w domu (pozytywny wpływ). Teraz o odwiercie. Na całym świecie prowadzi się politykę eksploatacji nowych, głębokich odwiertów kosztem tych starych a dlaczego? Przede wszystkim wydajność. LZT-1 ma również właściwości lecznicze, jak mówili profesorowie - to są naczynia połączone. Pani Aśka zwyczajnie się boi podjąć decyzję w sprawie eksploatacji odwiertu. Nie działa dla dobra uzdrowiska, tylko się po prostu boi odpowiedzialności. Ot zagadka rozwiązana.
AparatBurmistrz nadal nie wie..*.google.com
Czwartek, 2019-12-26 22:11
Burmistrz nadal nie wie..
Nadal nie wie dlaczego Pani Prezes napisała pismo? To ja może wyjaśnię. Bo zapewne stanęła w obronie prawidłowego funkcjonowania Uzdrowiska. Stanęła w obronie przyszłości i dziedzictwa historycznego. Czy ten Pan nie rozumie, że negatywny wpływ odwiertu na wody uzdrowiska to straszne zagrożenie i najgorsza z opcji! A podsumowując - najwidoczniej Kurort to nie to samo co Uzdrowisko
AparatZ.P.*.dynamic.gprs.plus.pl
Czwartek, 2019-12-26 18:55
Narzcyzm
Romulusie 1 wielki. Pismo było skierowane do Burmistrza gminy Lądek-Zdroj, której włodarzem jesteś niestety Ty. To nie jest Twoja prywatna korespondencja, zrozum to wreszcie !!!
AparatObserwator*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Środa, 2019-12-25 21:53
Jako mieszkaniec miasta uważam, że dobrze się stało iż pismo Uzdrowiska zostało upublicznione. Dysponentem złoża jak i ewentualnej energii geotermalnej jest Skarb Państwa, a koncesjonariuszem Uzdrowisko. Odwiert znajduje się w obszarze górniczym i Pan Burmistrz nie może decydować o sposobie eksploatacji tych zasobów do czego ewidentnie prości sobie prawo.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • DrIdzi_200x100_3

najnowsze artykuły

Mini_pt-dozynki00
Niedziela, 2020-09-27
List_mini_pt-fwp
Niedziela, 2020-09-27
List_mini_pt-oespe2
Niedziela, 2020-09-27
List_mini_pt-tauron6
Niedziela, 2020-09-27
List_mini_2u2a1809
Sobota, 2020-09-26
List_mini_pt-gatunki0
Sobota, 2020-09-26
List_mini_pt-ewanko0
Sobota, 2020-09-26
List_mini_pt-kaludi0
Sobota, 2020-09-26
List_mini_pt-makolno
Sobota, 2020-09-26
List_mini_pt-gospodarkao
Sobota, 2020-09-26
polecamy
 

 

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz