Czy czerwone karetki przyjadą do pacjenta?

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2020-09-04 13:28:32
DOLNY ŚLĄSK / KRAJ. (inf. wł.). W sytuacji, gdy do chorej osoby nie może przyjechać zespół Państwowego Ratownictwa Medycznego, bo np. jest zadysponowany do innego wezwania, z pomocą spieszy grupa strażaków z najbliższej jednostki wpisanej do Krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Druhowie poruszają się, niestety, samochodami bojowymi, podczas gdy z powodzeniem mogliby używać tak zwanych czerwonych karetek. W tym zakresie są prowadzone działania przez grupę dolnośląskich radnych wojewódzkich, którzy mocno zaangażowali się w opracowanie samorządowego programu wspierania ratownictwa. Wiosną tego roku rozmawiali o nim w Kłodzku podczas spotkania dotyczącego stanu i sposobu wdrażania zmian do ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Tam m.in. wywołali sprawę zakupu podstawowych karetek dla jednostek OSP KSRG.


W marcu br. o ratownictwie rozmawiano w kłodzkim starostwie

- To jest naprawdę ważny temat, a już na pewno w przypadku rejonów górskich i podgórskich - przekonuje Zbigniew Szczygieł, radny Sejmiku Samorządowego Województwa Dolnośląskiego, były komendant wojewódzki PSP. - Często tam zdarza się, że w sezonach zimowym oraz letnim, kiedy jest sporo gości, nie można doczekać się przyjazdu wezwanej karetki, bowiem akurat jest w innym rejonie. Wtedy do akcji wkraczają strażacy, których należy wspomóc pojazdami i sprzętem, podobnie jak ratownictwo medyczne...

Sprawa "wałkowana" od wielu miesięcy ma szansę ruszyć z miejsca. Pojawiła się bowiem możliwość aplikowania o pieniądze w ramach Krajowego Planu Odbudowy, który w oparciu o środki finansowe z Unii Europejskiej ma skutecznie prowadzić walkę ze skutkami koronawirusa. Do Marszałka Dolnego Śląska z wnioskiem o wsparcie dla projektu pn. "Bezpieczne i zdrowe Sudety" w imieniu 15 powiatów i 110 gmin skupionych w Porozumieniu Sudety 2030 wystąpili m.in. jego lider, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej oraz dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłodzku Jadwiga Radziejewska. Wskazali oni na konieczność pilnego zakupu 40 - 45 karetek dla OSP znajdujących się w Krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym jak również karetek dla ratownictwa medycznego, wyposażenia dla szpitalnych oddziałów ratunkowych, walizkowych urządzeń dla pacjentów seniorów monitorowanych z pozycji domu, przy tej okazji na edukację medyczną społeczności zamieszkującej obszar objęty przez Porozumienie Sudety 2030.
 

Druhowie wyjeżdżają do pacjentów ciężkimi pojazdami

Aktualnie istotne jest przekonanie władz centralnych do słuszności zabiegów czynionych w ramach projektu "Bezpieczne i zdrowe Sudety". Tym bardziej, że jest to obszar zamieszkany przez ponad 1,2 mln osób i przyjmujący w ciągu roku dużą rzeszę przybyszów, i choćby przez to wymagający znacznego doinwestowania techniczno-medycznego. Autorzy Samorządowego programu wspierania ratownictwa, w tym radni wojewódzcy Zbigniew Szczygieł i Stanisław Jurcewicz proponują zrealizowanie za pozyskane fundusze wielu zadań. Dotyczą one wyposażenia ratowniczych zespołów wyjazdowych w niskoemisyjne, z napędem hybrydowym i elektrycznym środki transportu w łącznej ilości 70 zestawów (25 zestawów o wyposażeniu specjalistycznym dla zespołów ratownictwa medycznego, 45 zestawów o wyposażeniu podstawowym dla zespołów OSP) skomunikowanymi ze szpitalnymi oddziałami ratunkowymi.

Drugim przedsięwzięciem ma być wyposażenie publicznych zespołów opieki zdrowotnej w system domowej diagnostyki lekarskiej, wykorzystujący rozwiązania telemedycyny, z przeznaczeniem dla miejsc z utrudnionym dojazdem. Około 1 tys. takich zestawów walizkowych pozwoli monitorować pacjentów w domach.

Kolejna rzecz, to zainwestowanie w wysokiej jakości edukację i rozwijanie umiejętności w celu stworzenia warunków do zatrudniania, zwiększania aktywności zawodowej i podnoszenia umiejętności pracowników ratownictwa oraz wolontariuszy. Temu ma przysłużyć się uruchomienie Samorządowego programu wsparcia edukacji w ratownictwie (adresowanego dla 4 000 osób) oraz wsparcie - na bazie funkcjonujących w Sudetach szkół medycznych w Jeleniej Górze, Kłodzku i Wałbrzychu - internetowej platformy zdalnego nauczania pn. Ratownicze Centrum Transferu Wiedzy i Kompetencji.
 
Projekt samorządowy zakłada zakup kolejnych karetek

Są i inne propozycje mające ten cały system uczynić sprawniejszym. Jego cały koszt oszacowano niemal na 73 mln zł. Jeszcze trudno jest powiedzieć, czy to dużo, czy mało, tym bardziej w zderzeniu z powiedzeniem, że życie i zdrowie nie mają ceny. Aby je ratować, m.in. koniecznie trzeba zainwestować również we wspomniane czerwone karetki.

Tymczasem druhowie z OSP w Granowicach z gm. Wądroże Wielkie jako pierwsi wystąpili z wnioskiem do Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Komendanta Głównego PSP i Marszałka Dolnego Śląska o wydanie pozytywnych opinii dla projektu "Bezpieczne i zdrowe Sudety". Jeśli takie uzyska, ma szansę uzyskać niezbędne fundusze.

(bwb)

Foto Starostwo Powiatowe Kłodzko, ilustracyjne + DKL24.PL

Tagi

Komentarze:
Aparatstrażak*.bystrzycaklodzka.vectranet.pl
Poniedziałek, 2020-09-07 20:50
pomysł nr 1
Panie Zbyszku pytanie mam.
A możemy stworzyć na terenie OSP przychodnie " prywatne "
Zarobimy na węże, prądownice - nowe wozy ratownicze.
Tylko problem będzie z tymi paragonami za leczenie.
Aaaa, bym zapomniał. Jeszcze dorzućmy orzecznictwo ZUS.
Jak się bawić, to się bawić.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • Ziemia-jaszkowa

najnowsze artykuły

Mini_2u2a4562
Piątek, 2024-04-26
List_mini_2u2a4734
Piątek, 2024-04-26
List_mini_miedzylesie
Piątek, 2024-04-26
List_mini_polanica
Piątek, 2024-04-26
List_mini_1714057816461
Czwartek, 2024-04-25
List_mini_grafika-dobry-wieczor-panstwu-krzysztof-materna-olga-boladz-polanica-zdroj-20240531
Czwartek, 2024-04-25
List_mini_pt-ziemia2
Czwartek, 2024-04-25
List_mini_dkl24-72-sesja-2
Czwartek, 2024-04-25
List_mini_pt-elektryczne
Czwartek, 2024-04-25
List_mini_kudowa-zdroj-1
Czwartek, 2024-04-25
polecamy