Góra Parkowa przyrodniczo-rekreacyjną perełką

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2022-06-04 11:19:50
BYSTRZYCA KŁODZKA (inf. wł.). Po odbiorze technicznym są prace wykonane w ramach projektów, których celem była rewitalizacja Góry Parkowej. To obszar parkowo-leśny od dziesięcioleci wykorzystywany jako miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe. Po latach zaniedbań trzeba mu było nie tylko przywrócić przypisane funkcje, ale równocześnie podnieść jego wartość przyrodniczą i estetyczną.


Trwało nieco w czasie, jednak to, co wykonano na bystrzyckiej Górze Parkowej w ramach jej dogłębnej odnowy naprawdę cieszy oczy. Tylko malkontenci mogą czepiać się jakichś drobnostek, które giną w całym przedsięwzięciu, a na pewno zostaną usunięte przez inwestora, czyli gminę.

Zwraca uwagę staranność, z jaką przeprowadzono prace na przecież niełatwym terenie. Jego duże skonfigurowanie przełożyło się na stokowe poprowadzenie alejek spacerowych i rowerowych, poszczególne poziomy połączyły odnowione schody. Mocno poprawiono wizerunek centralnego miejsca, fundując wymyślną fontannę. Liczne ławeczki aż kuszą do pozostania na dłużej i np. poznania ścieżki edukacyjnej wkomponowanej i w park, i w świetnie prezentującą się w oddali panoramę miasta. Można do nich przywędrować z pobliskiego, nowo wykonanego parkingu ciągnącego się po kapliczkę św. Floriana.

Gospodarz terenu nie puścił słów na wiatr i wydał sporo pieniędzy na sadzonki wielu bylin i młode drzewka liściaste. Tym samym na wcześniej nieco przetrzebionym obszarze, m.in. z uwagi na konieczność przeprowadzenia wycięć pielęgnacynych i usunięcia wiatrołomów, za jakiś czas zrobi się bardziej zielono.

Bez wątpienia należy stwierdzić, że Góra Parkowa w Bystrzycy Kłodzkiej stała się jednym z najładniejszych parkowych obiektów na ziemi kłodzkiej i ziemi ząbkowickiej. A gdy za kilka lat władzom miejskim uda się doprowadzić do przebudowy pobliskiego basenu kąpielowego, o co czynią starania, stanie się - jako kompleks rekreacyjny - jeszcze większym magnesem na turystów.

(bwb)

FOTOMIGAWKI Z GÓRY PARKOWEJ

Komentarze:
Aparatmieszkaniec*.dynamic.gprs.plus.pl
Wtorek, 2022-06-07 10:10
kiedy
Pytanie do Pani Burmistrz KIEDY powstanie jakaś inwestycja w Strefie Ekonomicznej za ty Parkiem bo w Parku ludzie pracy chyba nie znajdą..Co z Elektrownią Młoty..Działania Burmistrz w tych kwestiach niech nie pozostaną tylko Kampanią Wyborczą z czego wiadomo lubi sie Partia PiS Mieszkańcy mają dość Rządów myślenia PiS...
Aparatanonim*.novasec.com.au
Poniedziałek, 2022-06-06 19:30
Kolejna sprawa to marnowanie energii latarenek parkowych w późnych godzinach nocnych - kompeletnie nieekologiczne, jak i podświetlenie miasteczkowych zabytków co nie gaśnie po 00:00.

Są nowe nasadzenia, co się chwali, ale drzewkami mini. Jeśli dojrzeją do standardu porządnego drzewa to bardziej uzyteczne będą dopiero dla naszych wnukówm, jeśli aktualnie jeszcze chodzimy do szkoły ;) Wcześniej pewnie zeschną od suszy i psich sików, a i kosiarka żylkowa pewnie nie pogardzi podryść ich kory.

Podsumowując: ani totalne zaniedbanie starego parku nie bylo dobre, ani nowe pomysły na neigo nie są zbytnio dobre. A że wam unia kasy daje cały wór to nei znacyz że można tym szastać bezmyślnie na lewo i prawo, bo ta sama unia zakazuje potem palic w piecach na starych zasadach i powiedz nam kochana władzo co by szarzy ludzie mamy teraz począć przy tych canach opału? Do tego pięknego parku przyjdziemy wycinać patyki.
Aparatanonim*.novasec.com.au
Poniedziałek, 2022-06-06 19:29
Alejki szutrowe kłopotliwe zwłaszca jak sucho. Lepszy byłby
asfalt to by dzieciaki się miały gdzie zabawiać na kółkach różnorakich. A tak bardziej za psi szalet park służy, co było odwieczną tradycją tego miejsca. Ciekawe czy zestaw kamerek śledzi i rozlicza potem takich ludzi. Starszych młodych napewno odstrasza. Łobuz jak łobuz, lepiej by się wyszalał w parku niż na mieście okna, blachy, wiaty tłukł.

Parking na górze. Po co komu aż tak wielki? Na święto Floriana? No może się przyda - raz w roku. Bardziej dla basenu odświeżonego może kiedyś.
Aparatanonim*.novasec.com.au
Poniedziałek, 2022-06-06 19:29
Przyroda unikatowa? Taka była kiedyś. Dziś gdzieś te obiegłoroczne nasadzenia coś podmarniały. A ze dwa lata temu wypowiadał się specajalista że skarpa parkowa od północno-zachodniej strony to najmarniejesze warunki do weretacji. Czego skutki dziś widać - nic nie rośnie, nawet trawa poginęła nieco, brak naturalnej leśnej ściółki sprawia wrażenie zdewastowanej przyrody a nie powodu do pochwał. Narazie więcej tam gołej, jałowej ziemi, po siłą wyprótej dawnej przyrodzie, pełno odrostów i samosiejek. Brak oczyszczania parku z liści jesiennych na skarpach.
Aparatanonim*.novasec.com.au
Poniedziałek, 2022-06-06 19:28
Malkontenci, heh...
Kto kochał stary bardziej leśny park floriański ten będzie krytykował. Wiadomo.

Schody do Kościółka to teraz bardziej droga pontnicza, niż wygodny trakt. Kto nie wierzy niech sam sie przejdzie, poczuje w kolanach, jak i pod stopami (kamienie). Poza tym jak piechór ma dalej wędrować za kościółkiem skoro tam ścieżek już brak? Szliśmy od strony końca floriańskiej to nie moglismy łatwo dojśc do niego. Dobra, może to dopiero pielęgnowany trawnik, który potem będziemy deptać, więc wybaczam.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • DrIdzi_200x100_3

najnowsze artykuły

Mini_pt-stypendia1
Piątek, 2022-08-19
List_mini_pt-podatki
Piątek, 2022-08-19
List_mini_stronie
Piątek, 2022-08-19
List_mini_stronie
Piątek, 2022-08-19
List_mini_pt-kolejed-----kopia
Piątek, 2022-08-19
List_mini_2u2a7040
Piątek, 2022-08-19
List_mini_pt-lse1
Piątek, 2022-08-19
List_mini_zdjecie
Piątek, 2022-08-19
List_mini_polanica
Piątek, 2022-08-19
List_mini_pt-itaka0
Czwartek, 2022-08-18
polecamy

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz