Stary szpital jeszcze dał radę zarazie

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2022-05-05 00:44:32
POWIAT KŁODZKI (inf. wł.). W okresie wystąpienia piątej fali koronawirusa szpital w Kłodzku był bardzo ważnym obiektem w walce z tym zakażeniem na Dolnym Śląsku. Zwrócił na ten fakt uwagę wojewoda Jarosław Obremski, dokonujący oceny działalności wszystkich służb w tym i poprzednich okresach przeciwdziałania covidowi. Przedstawiciel rządu w regionie zarazem wyraził uznanie dla załogi tej instytucji medycznej- Bardzo miło słucha się takiej opinii, która ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Kłodzki szpital w tym okresie szczególnego zagrożenia dla życia i  zdrowia mieszkańców pracował na jak najwyższych obrotach. Faktem jest, że ze strony wojewody były zakusy na przekształcenie całego szpitala w covidowy, czemu wspólnie z dyrektorką szpitala daliśmy odpór. Nie wyobrażaliśmy bowiem sobie pozbawienia społeczności powiatu kłodzkiego dostępu do oddziałów na co dzień dla niego ważnych, np. kardiologii - mówi starosta Maciej Awiżeń. - Zaproponowaliśmy wojewodzie utworzenie setki miejsc dla pacjentów dotkniętych koronawirusem, na co się zgodził. Nieco to nas kosztowało, bo w związku z tym musieliśmy poprowadzić po szpitalu nową sieć tlenową, tymczasowo przenieść z niego do placówki w Nowej Rudzie oddział wewnętrzny, wykonać wiele innych czynności istotnych dla jego działalności. Udało się utworzyć jeden z największych oddziałów covidowych wśród szpitali powiatowych w Polsce i zachować podstawowe oddziały przypisane naszej lecznicy.

Szpital w Kłodzku zatrudnia około 800 pracowników. W okresach wystąpienia wspomnianych fal covidowych zdecydowana większość z nich przeszła samych siebie, aby wyprowadzić ze stanu zagrożenia leczonych pacjentów. Oczywiście, że były przypadki skarg na niektórych członków załogi za ich nieuprzejmość. Na szczęście nie przełożyły się one na końcową ocenę funkcjonowania placówki, co podkreślił wojewoda.

- Nie tylko w moim przekonaniu nasz szpital od dawna odgrywa bardzo ważną rolę w życiu społecznym powiatu. Doceniają to np. radni powiatowi, którzy bez przerwy zabiegają o dofinansowanie jego potrzeb, m.in. zakupów najnowocześniejszego sprzętu. Gdyby jeszcze udało się wypełnić wszystkie wakaty lekarskie, to spadłby z serca kolejny ciężar - podkreśla M. Awiżeń. - Prawdą jest, że pojawiają się pomysły dotyczące wybudowania nowoczesnej bazy dla szpitala. To jest inwestycja, której powiat kłodzki nie udźwignie. Przypomnę, że np. szpital w Polanicy-Zdroju wybudowało państwo. Trwało to co prawda ponad 20 lat, ale jest okazały kompleks i zupełnie inne możliwości. Oczywiście, że wolałbym zarządzać szpitalem na miarę XXI wieku, jeśli chodzi o stan bazy, aniżeli wzniesionym przed końcem XIX stulecia. Podkreślę raz jeszcze - takie inwestycje są zadaniem państwa. Opowiadam się za tym, aby szpitalne obiekty o znaczeniu regionalnym zaczęto budować na prowincji, np. w Kłodzku, a nie głównie w miastach wojewódzkich, choćby we Wrocławiu. Podkreślałem to, będąc w organie doradczym przy wojewodzie dolnośląskim i nadal przy tym trwam. Dlaczego? Bo pacjenci z Międzylesia lub Lewina Kłodzkiego, w ogóle z województwa liczącego około 2 mln osób nadal przegrywają z pacjentami z Wrocławia mającego około 700 tys. mieszkańców w skierowaniach na specjalistyczne łóżko. Bez poważnej, odgórnej reformy płynącej z ministerstwa, trudno będzie te inwestycyjne przyzwyczajenia zmienić.

Wysoka ocena wystawiona szpitalowi w Kłodzku za jego operatywność w czasie jednego z najtrudniejszych okresów w dotychczasowej działalności może być przyczynkiem do starań o rządową inwestycję. Tyle że w tej materii pole do popisu mają choćby parlamentarzyści z ziemi kłodzkiej. I dobrze by się stało, aby nie kazali na siebie czekać, bo pandemie chadzają swoimi ścieżkami i niewykluczone, że stary szpital w którymś momencie może im nie podołać. I to nawet przy jeszcze większej determinacji jego załogi

(bwb)

Tagi

Komentarze:
Aparatano*.30.19.16.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Czwartek, 2022-05-05 12:36
W RAMACH TAK ZWANEGO POLSKIEGO ŁADU POWINIEN POWSTAĆ NOWY SZPITAL na miarę XXI wieku którego budowa musi być finansowana z budżetu RZĄDU. Zabytkowe szpitalne obiekty nadają się co najwyżej do ulokowania w nich SKANSENU. Pudrowanie tego , remontowanie tego, to wyrzucone pieniądze. Działa to na krótką metę. Kłodzko miasto SUBREGIONALNE od dawna powinno mieć NOWOCZESNY SZPITALNY OBIEKT. W całej Polsce wiele takich powstało, nawet w niewielkich powiatach , a w Kłodzku obiekty z DAWNO MINIONEJ EPOKI. Nie przystaje to do dużego powiatu i regionu kłodzkiego kojarzącego się z lecznictwem.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • DrIdzi_200x100_3

najnowsze artykuły

Mini_pt-rozmach0
Wtorek, 2022-07-05
List_mini_2u2a3512
Wtorek, 2022-07-05
List_mini_pt-budzet.lokalny
Wtorek, 2022-07-05
List_mini_pt-rowerek0
Wtorek, 2022-07-05
List_mini_pt-rondap3
Wtorek, 2022-07-05
List_mini_pt-scrabble
Wtorek, 2022-07-05
List_mini_pt-rotary0
Poniedziałek, 2022-07-04
List_mini_pt-centrum.przes.
Poniedziałek, 2022-07-04
List_mini_pt-teznias1
Poniedziałek, 2022-07-04
List_mini_2u2a6804
Niedziela, 2022-07-03
polecamy

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz