PL/CZ - Euroregion Glacensis kończy 30 lat istnienia

(Inf. wł.). Głuszyca w powiecie wałbrzyskim była miejscem Dnia Euroregionu Glacensis. Zorganizowano to wydarzenie nie bez przyczyny - polsko-czeskie stowarzyszenie skupiające m.in. wiele dolnośląskich gmin i powiatów w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. U nas siedziba jego kierownictwa mieści się w Kłodzku, u sąsiadów w Rychnovie n. Kneżnou.

 
Międzypaństwowa organizacja przez te trzy dziesięciolecia istnienia mocno wpisała się w integrację społeczności zamieszkującej obszar, na którym działa. Wyraża się to m.in. w pozyskiwaniu, dystrybuowaniu oraz wykorzystaniu funduszy na najważniejsze cele. Do tej pory dzięki tym środkom finansowym zrealizowano wiele projektów inwestycyjnych, remontowych, kulturalnych, turystycznych i in. Po obu stronach granicy nie ma gminy, powiatu czy jednostki administracyjnej, która nie skorzystałyby z dobrodziejstwa zapewnianego przez Euroregion Glacensis. W Głuszycy ten fakt był podkreślony przez długoletniego prezesa Stowarzyszenia Gmin Polskich EG Czesława Kręcichwosta oraz samorządowców.
 

 
W ramach fetowania jubileuszu na 18 lipca br. zapowiedziano polsko-czeski rajd rowerowy ściezkami pogranicza. Powiedzie z Nowej Rudy, przez Włodowice, do Tłumaczowa w gminie Radków. W tej ostatniej miejscowości, przy granicy z Czechami, odbędzie się piknik rodzinny, którego początek wyznaczono na godz. 12:00.
 
(bwb)