(Inf. zewn.). We wrześniu Wody Polskie przedstawią uzupełniony o propozycje mieszkańców "Program redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej". W ramach konsultacji społecznych wpłynęło ponad 400 wniosków i propozycji mieszkańców. Eksperci Wód Polskich analizują je, by sprawdzić efektywność proponowanych rozwiązań. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ministrowie Marcin Kierwiński i Magdalena Roguska spotkali się z zespołem ds. budowania odporności po powodzi oraz ekspertami Wód Polskich. Omówiono zgłoszone przez mieszkańców koncepcje zabezpieczeń przeciwpowodziowych.
Ponad 400 propozycji mieszkańców
W ramach konsultacji społecznych "Programu redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej" mieszkańcy zgłosili 425 uwag i propozycji dotyczących konkretnych rozwiązań przeciwpowodziowych. Program, zaprezentowany w lutym przez Wody Polskie, przewiduje m.in. budowę suchych zbiorników retencyjnych jako formy zabezpieczenia przed powodzią. Eksperci Wód Polskich analizują nadesłane propozycje. Efekt swojej pracy zaprezentują we wrześniu.
- Trwa drugi etap prac nad programem. Chcemy dokładnie sprawdzić efektywność tych propozycji, na ile one ograniczają ryzyko powodzi, chronią jak najwięcej mieszkańców. Wsłuchujemy się w głos społeczny, poważnie traktujemy propozycje mieszkańców. Wody Polskie teraz to dokładnie zbadają i zarekomendują opinii publicznej optymalny wariant zabezpieczeń mieszkańców tej części Dolnego Śląska i Opolszczyzny - powiedział Marcin Kierwiński, minister ds. odbudowy po powodzi.
- W proces konsultacji zaangażowały się również lokalne władze z terenów dotkniętych kataklizmem. W ramach konsultacji samorządowcy podjęli łącznie 18 uchwał rad gminnych, miejskich i powiatowych. Zdecydowana większość z nich pozytywnie oceniła zaproponowany program zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Dziękujemy im za zaangażowanie. Wypracowanie szerokiego konsensusu społecznego było naszym priorytetem - podkreśliła Magdalena Roguska, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z zespołu ds. odbudowy po powodzi.
Eksperci analizują propozycje
W ramach konsultacji społecznych mieszkańcy zgłosili rozwiązania przeciwpowodziowe dotyczące m.in. rzeki Białej Lądeckiej - powyżej Lądka-Zdroju, Białej Głuchołaskiej, Nysy Kłodzkiej i jej dopływów na wysokości Kłodzka. Eksperci Wód Polskich sprawdzają, jak te projekty mogą wpłynąć na obniżenie ryzyka powodziowego.
- Cały proces jest złożony i czasochłonny. Przeprowadzenie analizy jest konieczne, by sprawdzić, czy program dla Nysy Kłodzkiej należy zmienić lub uzupełnić. Musimy zweryfikować skuteczność przeciwpowodziową zaproponowanych rozwiązań i oszacować ich koszty. Działamy zgodnie z wytycznymi Banku Światowego. By móc sfinansować te inwestycje, musimy spełniać międzynarodowe kryteria - powiedział wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz.
We wrześniu efekty prac nad programem eksperci Wód Polskich zaprezentują przedstawicielom Banku Światowego, który jest jedną z instytucji finansujących inwestycje przeciwpowodziowe.
Co obejmie analiza ekspertów
Proces analizy eksperckiej obejmuje kilka kluczowych etapów, takich jak:
> analiza hydrologiczna - pierwszym krokiem jest ustalenie modelu hydrologicznego zlewni. Eksperci badają przepływy wody, opady oraz inne czynniki wpływające na hydrologię regionu. Dzięki temu możliwe jest zrozumienie, jak woda zachowuje się w zlewni i jakie są jej naturalne przepływy;
> modelowanie – kolejnym krokiem jest analiza hydrauliczna, która pozwala na modelowanie wpływu proponowanych inwestycji na obniżenie ryzyka powodziowego. Eksperci mogą przewidzieć, jak konkretne działania wpłyną na przepływy wody i jakie będą ich efekty;
> kreowanie wariantów inwestycji - na podstawie wyników analiz hydrologicznych i hydraulicznych, eksperci opracowują różne warianty działań, z których każdy jest oceniany pod kątem skuteczności i możliwości realizacji.
> analiza kosztów i korzyści - kolejnym etapem jest ocena propozycji pod kątem efektu redukcji ryzyka powodziowego i minimalizacji kosztów społecznych. Eksperci analizują, jakie korzyści przyniosą proponowane działania i jakie będą ich koszty;
> przedstawienie wniosków dotyczących efektywności ekonomicznej - na końcu procesu analizy eksperci formułują wnioski dotyczące efektywności ekonomicznej proponowanych działań. Rekomendowane są rozwiązania, których korzyści są wyższe niż koszty.
Program przeciwpowodziowy dla Nysy Kłodzkiej
„Program redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej” jest strategicznym i kompleksowym projektem zwiększającym bezpieczeństwo mieszkańców regionu dotkniętego powodzią i minimalizującym jej skutków. Powstał z inicjatywy ministra ds. odbudowy Marcina Kierwińskiego.
Jednym z kluczowych założeń programu jest stworzenie infrastruktury, takiej jak suche zbiorniki retencyjne i poldery, które zatrzymają wodę na miejscu. Takie rozwiązania przyczynią się do redukcji potencjalnej fali powodziowej. Program zakłada m.in. sześć wariantów dla zlewni rzeki Białej Lądeckiej - powyżej Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego, zniszczonych przez powódź.
Konsultacje społeczne „Programu redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej” rozpoczęły się 26 lutego 2025 r. Odbyło się 12 spotkań z mieszkańcami terenów dotkniętych ubiegłoroczną powodzią, podczas których eksperci prezentowali założenia projektu i odpowiadali na pytania przedstawicieli samorządów oraz lokalnych społeczności. Celem spotkań było wypracowanie rozwiązań, które uzyskają akceptację społeczną.
KPRM
Foto KPRM