(Inf. wł.). Nie ma co łudzić się, że uda się w miarę szybko zmniejszyć zagrożenie powodziowe w dorzeczu Nysy Kłodzkiej. Tym samym nie ma też nadziei na to, że przez Bardo i jego otoczenie ta górska rzeka i jej dopływy np. przy obfitych opadach deszczu popłyną mniejszą masą. Przedstawiciele Wód Polskich, którzy 8 bm. w Przyłęku spotkali się z grupą mieszkańców nie tylko tej gminy wprost przyznali, że aby zredukować zagrożenie żywiołem niezbędne są: program ochrony, społeczne przyzwolenie dla niego oraz zagwarantowanie pieniędzy na działania inwestycyjne i remontowe, których na teraz jest niewiele.

Ponad dwie godziny trwało spotkanie w przyłęckiej Szkole Podstawowej, poświęcone ubiegłorocznej wrześniowej powodzi, jej skutków w gminie Bardo oraz perspektywom okiełznania dorzecza Nysy Kłodzkiej. Pierwotnie nie było go w planach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, ale wskutek zabiegów burmistrzyni Marty Ptasińskiej stało się faktem. Wzbudziło zainteresowanie osób głównie z tych miejscowości, w których kataklizm mocno zaznaczył swoją obecność, pojawili się na nim m.in. burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Sylwester Kowal i wicestarosta ząbkowicki Dariusz Małozięć. O sprawny przebieg zadbał w roli moderatora dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Jarosław Rudnicki, dzięki któremu był czas na zaprezentowanie informacji o tym, co spowodowała powódź, jakie działania wymusiła ad hoc oraz czego należy się spodziewać w najbliższych latach w zakresie osłabiania zagrożenia ze strony cieków, głównie Nysy Kłodzkiej. Mówili o tym szef specjalnego zespołu zajmującego się tym problemem prof. Janusz Zaleski i zastępca dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Jacek Drabiński.

Ze strony zebranych mieszkańców nie zabrakło konkretnych pytań przede wszystkim odnoszących się do ich aktualnej sytuacji wywołanej przez powódź. Może nie wszystkie udzielone odpowiedzi satysfakcjonowały, ale aby stały się wyczerpujące, niezbędne jest przyjęcie przez parlament tematycznej ustawy i złożenie pod nią podpisu przez Prezydenta RP, aby stała się prawem...
Do kwestii, jakie przewinęły się podczas tego spotkania powrócimy w kolejnej publikacji.
(bwb)