(Inf. wł.). W Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi swoją obecność bardzo aktywnie zaznacza gmina Międzylesie. Czyni to od lat, mając na uwadze popularyzację tej części ziemi kłodzkiej. Podobnie jak inni członkowie stowarzyszenia, których sukcesywnie przybywa, promuje swoje walory klimatyczne i krajobrazowe, eksponuje dorobek twórczy mieszkańców.
Udział w stowarzyszeniach i konkursach czyni międzyleską wieś ładniejszą
- Sieć ma w jakimś stopniu charakter elitarny, bowiem grupuje gminy posiadające osiągnięcia choćby w postaci wygranych w różnych konkursach - mówi burmistrz Międzylesia Tomasz Korczak: - Mogą się poszczycić tym, że na ich obszarze znajdują się najpiękniejsze miejscowości, ciekawe miejsca, gospodarstwa zajmujące się twórczością artystyczną, są bardzo aktywni ludzie zmieniający na lepsze bliskie sobie otoczenie. Nasza gmina jest jednym z założycieli PSORW-u, który został utworzony na walnym zjeździe w... Boboszowie koło Międzylesia.
Jakby tego było mało, gmina międzyleska jest widoczna w życiu kulturowym Dolnego Śląska. Właśnie zdecydowała, że do konkursu wojewódzkiego zgłosi dwie inicjatywy wiejskie: nowo powstałą i ładnie zagospodarowaną świetlicę wiejską w Różance oraz działania społeczności Goworowa na rzecz pokazania jego przeszłości i współczesności. Przypomnijmy w tym miejscu, że Goworów był laureatem w dolnośląskim konkursie na najładniejszą wieś.
- PSORW przyznaje certyfikaty najbardziej aktywnym wsiom. Goworów w roku 2014 został zgłoszony do wyróżnienia przez Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi, które uzyskał i po jego odbiór pojechaliśmy do Szwajcarii - przypomina włodarz: - Aktualnie czynimy starania o to, aby ramach PSORW-u za najciekawsze miejsce został uznany unikatowy, bo drewniany, kościół w Kamieńczyku. A już szykujemy podpowiedzi następnych miejsc w naszej gminie.
(bwb)