KŁODZKO (inf. wł.). Dla wielu mieszkańców są codziennością i po prostu pokonują je bez większej refleksji np. w drodze do i z pracy bądź po jakieś sprawunki. Ale co niektórzy turyści zatrzymują się przy nich choćby na chwilę i albo podziwiają kunszt ich wykonania, albo wieloletnią trwałość czy przydatność w danym miejscu.
Duże skonfigurowanie staromiejskiej części Kłodzka, z górującą nad nią twierdzą, już przed wiekami zdopingowało jego włodarzy do wybudowania schodów łączących uliczki wyżej położone z tymi niższymi i na odwrót. Dzięki takim łącznikom nie trzeba było nadkładać drogi, by szybciej przedostać się w obraną część. Tam, gdzie ruch pieszych był większy lokowano szerokie stopnie, gdzie indziej wystarczyła węższa schodnia. Kamienne stopnie też ułatwiały dojście do wielu obiektów publicznych.
Do naszych czasów w centrum miasta pod twierdzą przetrwało kilkanaście takich kamiennych łączników z przeszłości. Niektóre z nich w międzyczasie uległy przebudowie i z powodzeniem mogą być przyczynkiem do utworzenia kolejnej trasy wędrownej po starówce - takiej od schodów do schodów, przy których zawsze można natknąć się na dodatkową atrakcję turystyczną. Prezentujemy niektóre w poniższej galerii.
(bwb)
FOTOMIGAWKI STAROMIEJSKICH SCHODÓW