Europosłanka Janina Ochojska gościem młodych samorządowców

KUDOWA-ZDRÓJ (inf. wł.). W Zdrojowym Inkubatorze Przedsiębiorczości nastolatkowie z klasy VIII Społecznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego podejmowali uczestników konferencji pt. "Z nami - o nas". Był czas na wysłuchanie wystąpień zaproszonych gości, ale też na dyskusję o poruszonych tematach.

- Poprzez organizację tego spotkania chcemy przekonać rówieśników do tego, że każdy z nas ma prawo do zabrania głosu i wypowiadać się w ważnych sprawach, nawet zawalczyć dla ich słuszności - powiedziały nam ósmoklasistki Natasza Siewert i Maja Pinkava. - Zaprosiliśmy przedstawicieli rad młodzieżowych oraz samorządów szkolnych, by dowiedzieli się, z czym tą samorządność kojarzyć, co otrzymuje się w zamian. A pomysł na to dzisiejsze spotkanie zrodził się na początku tego roku. W przygotowanie zaangażowała się cała klasa, przy wsparciu nauczycieli.
W ubiegłym roku SZSP w Kudowie-Zdroju-Słonem też był gospodarzem podobnej konferencji. I także ją przygotowała grupa nastolatków z klasy ósmej, opuszczających tę szkołę, poruszając się wokół zagadnień przez siebie zaproponowanych. To dzieło ma być kontynuowane przez przyszłoroczną klasę ósmą SZSP.
 A 17 bm. goszczono europosłankę Janinę Ochojską, która mówiła o roli młodzieży w budowaniu świata; zatrzymała się nieco na dłużej przy omawianiu sytuacji emigrantów na polsko-białoruskiej granicy, akcentując ważność bezpieczeństwa naszego państwa, ale i humanitaryzmu wobec osób poszukujących dla siebie nowego miejsca do życia. Marcin Skocz ze Stowarzyszenia "Semper Avanti" skupił się na swoich doświadczeniach związanych z funkcjonowaniem rad młodzieżowych na terenie Dolnego Śląska. Program konferencji w ZIP-ie przewidział czas dla dziennikarki i pisarki Justyny Sucheckiej i jej spojrzenia na role młodych osób w zmienianiu świata na lepszy. Paweł Lekan i Rafał Czuczwara i Igor Sławiński, przewodzący radom młodzieżowym na różnym szczeblu samorządu, podzielili się swoimi dokonaniami i spostrzeżeniami. Był też czas na zajęcia warsztatowe.
(bwb)