Czy baza "Szóstki" skusi jakąś uczelnię

KŁODZKO (inf. wł.). Czy w budynkach zajmowanych przez szkołę nr 6 po ich zwolnieniu znajdzie się uczelnia wyższa, czy inna instytucja? Między innymi tą kwestią łamią sobie głowę władze miejskie, które pochylają się nad lepszym wykorzystaniem swojej bazy oświatowej w następstwie zmniejszania się liczby uczennic i uczniów.  


Powracamy do tematu, którym sygnalizowaliśmy kilka miesięcy temu. Władze samorządowe Kłodzka już prowadzą rozmowy z przedstawicielami dwóch szkół podstawowych odnośnie przeniesienia tej mniejszej do zasobów tej większej. Konkretnie chodzi o ulokowanie "Szóstki", znajdującej się na ul. Bohaterów Getta, w ogromnym budynku "Jedynki" na ul. Zawiszy Czarnego.

- Nie mówimy o żadnej likwidacji, lecz przenosinach - podkreśla burmistrz Michał Piszko. - Zarówno od strony logistycznej oraz ekonomicznej to rozwiązanie wydaje się jak najbardziej słuszne. Na tę chwilę nie rozmawiamy o redukcjach etatów nauczycielskich, one dokonają się po drodze w następstwie niżu demograficznego, z którym stale mamy do czynienia.


Intratne położenie nieruchomości SP nr 6 podpowiada władzom miejskim możliwość ulokowania na niej szkoły wyższej, np. filii uczelni zawodowej. Byłoby to wyjście naprzeciw absolwentom szkół średnich z ziemi kłodzkiej i sąsiednich powiatów. W tym zakresie czyni się rozeznanie. Jeśli ta koncepcja nie wypali, to niewykluczone, że padnie propozycja, aby działkę wraz z obiektami zagospodarowała Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu na potrzeby swojej powiatowej jednostki w Kłodzku. Pod uwagę też bierze się inne pomysły.
(bwb)