Świeższym spojrzeniem na historię niecenia ognia

BYSTRZYCA KŁODZKA (inf. wł.). Wystawy stałe bystrzyckiego Muzeum Filumenistycznego, zmodernizowane w ramach projektu „Opowieści zapałczane – Matchbox Stories”, zostały oddane dla zwiedzających. Nowa forma prezentowania historii już podczas otwarcia, które miało miejsce w czwartek 28 bm., przypadła do gustu obecnym.

 
Otwarcie drugiej części zmodernizowanej wystawy stałej było okazją do złożenia gratulacji i podziękowań. Dyrektor muzeum Paweł Pawlik w pierwszej kolejności skierował je do kustoszy społecznych Felicjana Kaczmarka, Agnieszki Fitel i Włodzimierza Włodarczyka. Do słów uznania dołączyła się burmistrzyni Renata Surma, która również nie kryła zachwytu nad tą modernizacją. Wdzięczności trafiły również do projektantki wnętrz Karoliny Pośpiech i innych zaangażowanych oraz wspierających realizację projektu.
 
Pomocne okazały się też narzędzia, takie jak skaner oraz drukarka. Dzięki nim dokonano cyfryzacji etykiet i wydrukowano je w większej skali, co spotęgowało efekt wizualny. Ekspozycja w formie plakatów została powieszona na kratach wystawienniczych zaakceptowanych przez konserwatorkę zabytków. Nowością są też tzw. kioski multimedialne, czyli interaktywne ekrany, gdzie m.in. można przeglądać pokatalogowane tematycznie skany. Ekrany wykorzystano także do prezentacji w formie wideo procesu produkcji zapałek. Nie brakuje też archiwalnych fotografii dokumentujących pracę w Bystrzyckich Zakładach Przemysłu Zapałczanego. Nadal uwagę przykuwają gabloty wypełnione opakowaniami zapałek, ale też zapalniczkami żarowymi, benzynowymi, kieszonkowymi i gabinetowymi.
 
Znalazło się miejsce dla dziewczynki z zapałkami, znalazło się miejsce dla słupa ogłoszeniowego. Niektóre etykiety były propagandowymi i reklamowymi. Znalazło się miejsce dla historii miejsca, w którym się znajdujemy, czyli kościoła ewangelickiego – wymieniał P. Pawlik.
 
Zadanie udało się zrealizować, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącemu z Funduszy Promocji Kultury oraz środkom gminy Bystrzyca Kłodzka. Podzielone zostało ono na dwa etapy. Pierwszy, zrealizowany w 2022 roku, dotyczył działów: historia niecenia ognia, dzieje kościoła ewangelickiego w Bystrzycy Kłodzkiej, święty ogień – motyw ognia w mitologii i religii. Drugi natomiast objął działy: ognisko domowe – historia wykorzystania ognia przez człowieka, historia produkcji zapałek, galeria plakatu oraz historia zapalniczki. To właśnie zakończenie tego drugiego etapu było przyczynkiem do czwartkowej celebracji. 
 
(bp)
FOTOMIGAWKI Z WYDARZENIA: