Wróble ćwierkają

ZIEMIA KŁODZKA, ZIEMIA ZĄBKOWICKA (inf. wł.). Starosta kłodzki Maciej Awiżeń oraz wójt gminy Stoszowice Paweł Gancarz są przymierzani do objęcia stanowisk kierowniczych w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim. W rachubę wchodzą najwyższe posady z możliwych, a więc z tzw. podium. Teki obaj samorządowcy mieliby objąć z nowym rokiem.

*

Z chwilą powstania rządu tworzonego przez ugrupowania koalicyjne jeszcze w grudniu br. może dojść do zmian w obsadzie stanowisk tymczasowych burmistrzów i wójtów. W ostatnich miesiącach zostały one obsadzone przez osoby związane z Prawem i Sprawiedliwością. Tak stało się m.in. w Dusznikach-Zdroju, w których dotychczasowy burmistrz zrezygnował z piastowania urzędu, oraz W przypadku gminy wiejskiej Dzierżoniów - tam wójt wybrany został posłem RP.

*

Do wyborów samorządowych już coraz bliżej. W wielu gminach słyszy się, że włodarze, którzy w tej kadencji podpisali tzw. lojalki z PiS-em i brylowali we współpracy z tą partią nie będą mogli liczyć - w przypadku ubiegania się o reelekcję - na poparcie ugrupowań politycznych jej przeciwnych.

*

Podobnie jak przy poprzednich wyborach samorządowych, swoich kandydatów i kandydatki do Rady Powiatu Kłodzkiego zamierza zgłosić Porozumienie Samorządowe Ziemi Kłodzkiej. Będą nimi osoby nienależące do partii politycznych, ale znane ze swojej działalności społecznej. W poprzedniej kadencji RPK Porozumienie Samorządowe miało troje radnych, zaś w obecnej posiada ich pięcioro.
(bwb)