POLANICA-ZDRÓJ (inf. wł.). Choć w kurorcie w ostatnich latach nie odnotowano niepokojących przypadków sięgania po niedozwolone używki przez dzieci i młodzież, to ze strony władz miejskich nie lekceważy się zagrożenia. Przykładem wtorkowa konferencja zorganizowana przez polanicki Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Fundację Instytut Nowej Kultury poświęcona profilaktyce zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży. W jej trakcie uczestnikom wydarzenia wskazano rekomendacje, które mogą pomóc w zapobieganiu w sięganiu po narkotyki bądź alkohol.
.jpg)
- Chcemy liderować w powiecie kłodzkim pokazując, że profilaktyka i rozwiązywanie wszelkiego rodzaju problemów ze sfery uzależnień są nam bardzo bliskie. Stąd nie od dziś staramy się stawiać im czoła, ale przede wszystkim zawczasu im przeciwdziałać - mówi kierownik OPS-u w Polanicy-Zdroju Mariusz Winiarz. - Doświadczenia z tego płynące wykorzystujemy na wielu forach, sami też jesteśmy chłonni wiedzy przekazywanej przez przedstawicieli różnych instytucji. Życie pokazuje, że trzeba mieć się na baczności. Przywołam najświeższą informację o tym, że czterech młodych piłkarzy z polskiej kadry, którzy pojechali na mistrzostwa świata U17, z powodu nadużycia alkoholu musiało opuścić jej szeregi. Zdarzenie przykre, zarazem przypominające, że nie możemy, jako dorośli sobie odpuścić czy pofolgować w edukowaniu młodszej części społeczeństwa o grożących niebezpieczeństwach.

W Polanicy-Zdroju, jak pokazują dane statystyczne oraz okresowe badania sondażowe prowadzone przez OPS, dzieci i młodzież nie są tak zagrożeni dostępnością do narkotykowych, alkoholowych albo nikotynowych używek, jak to ma miejsce w większych ośrodkach. W mniejszych społecznościach w miarę szybko zauważa się zmianę zachowania wśród uczniów czy podejrzany ruch dziwnych ludzi np. w sąsiedztwie szkół i podejmuje odpowiednie do zagrożenia działania.
.jpg)
- Staramy się jak najczęściej absorbować naszą najmłodszą społeczność wieloma ofertami atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu. Współpracujemy w instytucjami kultury i sportu, szkołami, parafiami, organizacjami pozarządowymi. Możliwości jest naprawdę wiele i o nich też rozmawialiśmy podczas tej konferencji z nauczycielami wychowania fizycznego, przedstawicielami klubów sportowych, samorządowcami i członkami gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowychi narkomanii. Akcent padł na profilaktykę, bo ona stała się największą zaporą na drodze zagrożeń czyhających na dzieci i młodzież - podkreśla M. Winiarz.
(bwb)