KRAJ / SUBREGION KŁODZKI (inf. zewn.). W kilku województwach odnotowano przypadki zakażenia i śmiertelnych zejść z powodu legionelli. Kłodzki Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny apeluje o zachowanie daleko idących środków ostrożności:
Legioneloza jest chorobą układu oddechowego, wywoływaną przez bakterie Legionella. Bakterie te występują m.in. w sieciach kanalizacyjnych, urządzeniach kąpielowych, prysznicach, myjniach i klimatyzatorach. Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku wdychania mikroskopijnych kropelek wody (aerozoli) zawierających bakterie Legionella. Legioneloza może występować w postaci płucnej, czyli legionelozowego zapalenia płuc (inaczej nazywanego chorobą legionistów, LD) oraz w postaci pozapłucnej (np. gorączki Pontiac).
Choroba legionistów – jest rodzajem zapalenia płuc, mogącym przybierać ciężki klinicznie przebieg, z dołączającymi objawami pozapłucnymi. Śmiertelność pacjentów z postacią płucną legionelozy jest stosunkowo wysoka (15-20 %), zależy ona przede wszystkim od wieku i ogólnego stanu zdrowia osoby chorej, występowania chorób współistniejących oraz czynników ryzyka.
Gorączka Pontiac – jest to zachorowanie z objawami grypopodobnymi, o przebiegu samoustępującym, w jego przebiegu nie występują objawy zapalenia płuc. W przypadku gorączki Pontiac nie odnotowuje się zgonów. Wyleczenie następuje samoistnie po kilku dniach.
Legioneloza jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą, nie przenosi się z człowieka na człowieka, stanowi zagrożenie dla ludzi, gdy dostanie się do dróg oddechowych.
Bakterie z rodzaju Legionella nie przenoszą się drogą pokarmową tzn. nie są dla nas niebezpieczne, gdy trafią do układu pokarmowego wraz ze spożytą wodą.
Jak ograniczyć ryzyko zakażenia?
- Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem) zgodnie z zaleceniami producenta.
- Po nieużywaniu kranu/prysznica ponad 2 tygodnie, odkręć wodę przynajmniej na 2 min. zanim zaczniesz z niej korzystać.
- Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
- Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.
Foto medme.pl