Z pucharami Polski na Mistrzostwa Europy w Taekwon-do

NOWA RUDA (inf. wł.). Bardzo wysokim poziomem umiejętności wykazało się wiele zawodniczek i wielu zawodników taekwon-do, biorących udział w Pucharze Polski. Współzawodnictwo odbywało się podczas tego weekendu w okazałej hali Centrum Turystyki i Sportu w Słupcu.


- Te zawody były ostateczną kwalifikacją do mistrzostw Polski, ponieważ mamy terminy wyznaczone na zgłoszenie zawodniczek i zawodników na mistrzostwa Europy. Bardzo cieszy fakt, że odbyły się z udziałem zdecydowanie większej liczby startujących niż w roku ubiegłym; poprzednio - po pandemii Covidu - było 291 osób, natomiast teraz mieliśmy niespełna 350. To jest naprawdę pocieszające, bo też potwierdza, że sukcesywnie rośnie zainteresowanie taekwon-do - słyszymy od wiceprezesa Zarządu Głównego PZT ITF Tadeusza Łobody. - Na pewno pojedynki w słupieckiej hali pozwolą trenerom wyłonić najlepszą kadrę, jaką możemy wystawić.

Okazuje się, że PP zgromadził dużą liczbę utalentowanych taekwondzistek i taekwondzistów - tak faworytów z wieloma osiągnięciami w tej dyscyplinie, ale i pretendentów do tytułów liderów. Ci drudzy wręcz nie ustępują pola nieco starszym koleżankom i kolegom, niekiedy nawet jest odwrotnie, bo to oni już triumfują. Na matach jest widoczna pokoleniowa zmiana - jak słusznie zauważa nasz rozmówca - w myśl zasady "Bij mistrza".

- W tym roku w taekwon-do będzie wdrażna nowa kategoria wagowa. Najbliższe mistrzostwa Polski jeszcze odbędą się według dotychczas obowiązujących grup wagowych, natomiast po mistrzostwach Europy zaczniemy stosować zmienioną kategoryzację. Właśnie już zgodnie z tymi nowymi zasadami odbędzie się tegoroczny Puchar Europy w Lublinie - podkreśla T. Łoboda. - Natomiast po raz pierwszy na Pucharze Polski w Nowej Rudzie pojawili się niepełnosprawni zawodnicy i zawodniczki taekwon-do. Są to osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności umysłowej, prowadzone przez specjalnie przeszkolonych trenerów. Okazuje się, że nasza dyscyplina sportu jest dla nich formą terapii. Ta grupa nie startuje we wszystkich konkurencjach, tylko w układach, które dla niej są bardzo bezpieczne, i w jednej bardzo prostej konkurencji - w zeskoku.

Wiceprezes ZG PZT ITF T. Łoboda bardzo wysoko ocenił poziom organizacji tak dużych zawodów przez noworudzki Klub Taekwon-do ITF kierowany przez trenera Romana Lewickiego. Współpraca z CTS-em owocuje tym, że zawodniczki i zawodnicy tej dyscypliny z całego kraju chętnie przyjeżdżają, by właśnie tutaj sprawdzić poziom swoich postępów sportowych.

(bwb)

PS. Wyniki w poszczególnych kategoriach znajdują się na stronie internetowej: https://www.sportdata.org/taekwondo_itf/set-online/calendar_archiv_main.php?active_menu=Events%20Archive

FOTOMIGAWKI Z WYDARZENIA