Powiat kłodzki wywołuje Skarb Państwa przed sąd

ZIEMIA KŁODZKA (inf. wł.). Systematycznie rośnie zadłużenie szpitala powiatowego. To następstwo daleko odstających od realiów stawek stosowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia dotyczących płatności za zrealizowane świadczenia medyczne.

- Jeszcze dwa lata temu jakoś dawaliśmy sobie radę z utrzymaniem szpitala. Działo się to z pomocą powiatu kłodzkiego, który - przypomnę - jest organem prowadzącym Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłodzku; szpital jest w jego zarządzie - mówi starosta Maciej Awiżeń. - Powiat pokrył stratę finansową w wysokości 6,5 mln zł, choć tego nie musiał uczynić, bo tak wynika z orzeczenia Trybuna Konstytucyjnego - to jest obowiązek budżetu państwa, do którego płyną składki zdrowotne od każdego z nas. Składki rosną z roku na rok, tymczasem do NFZ-u trafia ich ciągle tyle samo. I tu jest problem, z którego bierze się to niedofinansowanie szpitala. W związku z tym rozpoczęliśmy procedurę sądową domagając się, aby Skarb Państwa oddał nam te pieniądze. Jeśli tak się stanie, trafią one do szpitala, bo dla nas ratowanie życia i zdrowia jest najważniejsze.

Władze samorządowe powiatu kłodzkiego za wszelką cenę nie chcą dopuścić do zapaści tej dużej placówki medycznej. Gdyby tak się stało, mieszkańcy musieliby jeździć z podstawowymi niedomaganiami zdrowotnymi do odległych szpitali np. we Wrocławiu. Dlatego starają się utrzymać dotychczasową strukturę szpitala, zabiegając m.in. o pieniądze z Unii Europejskiej. Tego przykładem jest pozyskane dofinansowanie do modernizacji sanatorium szpitala w Kudowie-Zdroju, wchodzącego w skład kłodzkiego ZOZ-u.

- Sięgnęliśmy po te fundusze także po to, żeby zarabiać na usługach sanatoryjnych i pozyskane pieniądze przeznaczać na utrzymanie szpitala powiatowego z kilkoma oddziałami niezbędnymi dla naszych mieszkańców - komunikuje starosta. - Na miarę posiadanych funduszy i przy współpracy z gminami zakupujemy niezbędny sprzęt oraz urządzenia. Ale to za mało w stosunku do bieżącej sytuacji finansowej ZOZ-u, który powinien uzyskiwać większe pieniądze z NFZ-u za wspomniane świadczenia medyczne. Musimy mieć świadomość tego, że powiat kłodzki, który jest atrakcyjny turystycznie, nie może obejść się bez swojego szpitala.

(bwb)