Kultura i sport zyskają trwalsze fundamenty

BARDO (inf. wł.). W najbliższym czasie przesunie się w przestrzeni miasta centrum jego życia kulturalnego. Ma to związek z już poczynionymi działaniami inwestycyjnymi gminy oraz jej najbliższymi zamierzeniami wobec bazy wykorzystywanej do tego celu.


Przejściowo lokalne życie kulturalne, rekreacyjne i sportowe znalazło lokum w tym budynku

- To prawda. Budynek służący dotychczas Centrum Kultury i Bibliotece, znajdujący się na ulicy Kolejowej, już nie przystaje do wymogów stawianych takim obiektom. Dlatego opracowaliśmy projekt budowlany i oczekujemy ma pojawienie się programu, w którego ramach będziemy mogli złożyć wniosek o dotację niezbędną dla przeprowadzenia remontu kapitalnego siedziby CKiB - mówi burmistrz Barda Krzysztof Żegański. - Pozyskanie funduszy z zewnątrz jest niezbędne, bowiem wstępny kosztorys wskazuje, iż musielibyśmy wydać ponad 7 milionów złotych. To jest suma nie na budżet naszej gminy...

Równocześnie samorząd lokalny zabiega o zdobycie dofinansowania na zamierzony remont gruntowny sali widowiskowej CKiB, która jest oddzielną częścią, z niezależnym wejściem. Oceniono, że koszt nakreślonych w niej prac, to ponad 600 tys. zł. Wszystko wskazuje na to, że uda się ją "odmłodzić" szybciej i tym samym włączyć w rytm potrzeb kulturowych lokalnej społeczności.

- W związku z tym, że w grudniu ubiegłego roku otworzyliśmy w Bardzie centrum seniora, w którym jest dużo pomieszczeń, na okres remontu siedziby CKiB właśnie tam przeniesiemy całą działalność kulturalną. Już w tym nowym obiekcie funkcjonują pracownie: muzyczna, plastyczna i ceramiczna, na poddaszu szykujemy lokum dla młodzieży wyposażone w komputery i gry zręcznościowe. W dolnej części budynku jest prowadzona działalność dedykowana seniorom - informuje włodarz.

CKiB prowadzi działalność merytoryczną w świetlicach wiejskich znajdujących się w każdej miejscowości gminy bardzkiej. Do niego jest też przypisana sfera sportowa i rekreacyjna oraz sprzężone z nią boisko piłkarskie, boiska treningowe dla młodzieży, korty tenisowe a także singletracki. Wszystko powinno być zarządzane z pozycji jednego, odpowiednio wyposażonego miejsca, stąd ta stawka na unowocześnienie budynku CKiB na ul. Kolejowej. Chociaż niedawno pojawił się pomysł, czy wzorem Polanicy-Zdroju, która na takie rozwiązanie zdecydowała się od nowego roku, nie utworzyć odrębną jednostkę zarządzającą obiektami sportowymi i rekreacyjnymi. Tym bardziej, że w zanadrzu jest utworzenie centrum turystyki aktywnej, w tym rowerowej, modernizacja istniejącej szatni na stadionie i budowa takiego obiektu przy kortach tenisowych. Inwestycję stadionową szacuje się na 1,7 mln zł, przy czym już na nią uzyskano fundusze z "Polskiego Ładu".

(bwb)