Kolędowanie ponad granicą

MIĘDZYLESIE (inf. wł.). Z każdym następnym rokiem kontynuowania tej imprezy rośnie liczba uczestników. Swój udział chętnie w niej widzą nie tylko mieszkańcy gminy międzyleskiej, ale także partnerskiego czeskiego miasta Králíky. Stąd od kilku lat przestrzenią dla kolędowej biesiady pozostaje sala widowiskowa Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, w której miejsce na wspólny obiad i poczęstunek dodających sił do artystycznych prezentacji i gremialnego śpiewania.


W trzecią sobotę stycznia br. ośrodek kultury w Międzylesiu rozbrzmiewał kolędą i pastorałką. A to w związku ze zorganizowanym po raz szesnaty wydarzeniem pn. "Międzyleskie kolędowanie" - i tym razem o charakterze transgranicznym. Zespół pracowników urzędu burmistrza oraz MGOK-u skrupulatnie realizował zapisy przygotowanego projektu, który przewidywał dobrą zabawę na początku roku.

- Zaprosiliśmy do udziału pięć grup artystycznych bądź muzycznych z: Międzylesia, Goworowa, Długopola Górnego i czeskich Kralików, a także międzyleską orkiestrę OSP - mówi dyrektorka MGOK-u Teresa Sobierska. - To następstwo oddolnego parcia, bo chęć podzielenia się repertuarem, wspólnego pośpiewania i wymiany doświadczeń ponad granicą płynie od dawna. A fakt, że od jedenastu lat spotykamy się w sali MGOK-u jest potwierdzeniem popularności tej imprezy - gdzie indziej nie bylibyśmy w stanie pomieścić naraz tyle osób; wcześniej spotykaliśmy się w świetlicach poszczególnych sołectw.

Burmistrz Tomasz Korczak zauważył, że okres kolędowy jest jednym z tych, które sprzyjają szerokiej integracji. W przypadku międzylesian ona od dawna rozszerzyła się na Králíky w Czechach. Społecznośc partnerskiego miasta również perfekcyjnie przygotowuje się do wizyt, czego dowód dała już nie po raz pierwszy. W drugą stronę pozytywną ocenę wyraził starosta czeskiego miasteczka Václav Kubir mający ze swoim zespołem pracowników niemałe zasługi dla rozwijającego się współdziałania.

Kolędowo-pastorałkowe biesiadowanie było okazją do wyróżnienia nagrodami zwycięzców konkursów towarzyszących projektowi pn. "Międzylesie i Králíky - przyjaciele (nie tylko) od święta". Fundusze pozyskano ze środków EFRR i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. A jednym z efektów projektu jest opracowanie przynoszące przepisy na bożonarodzeniowe smaki polsko-czeskiego pogranicza podane przez społeczność z partnerskich obszarów.
(bwb)
FOTOMIGAWKIZ WYDARZENIA