CZYTELNICY - REDAKCJA: Spod tynku wciąż patrzy Glatz

DOLNY ŚLĄSK (inf. zewn.). Przestrzeń publiczna Kłodzka i okolicznych miejscowości niemalże 80 lat po zakończeniu wojny nie potwierdza tużpowojennych postulatów, aby udało się "w trwały sposób usunąć wszelkie naleciałości germańskie". Spod tynku wciąż patrzy Glatz.

Wiedza o niemieckich znakach graficznych i treściach, które wciąż można spotkań w przestrzeni publicznej Dolnego Śląska jest chaotyczna, nieusystematyzowana i wciąż mało znana. Jest jednocześnie zagrożona - pora na zmapowanie tego zasobu. Tak właśnie zrobiliśmy we Wrocławiu, publikując mapę z dwujęzycznym opracowaniem, a następnie opracowując wirtualną mapę poniemieckości w Jeleniej Górze i Wałbrzychu. Teraz pora na inne miejscowości Dolnego Śląska.
 

Co robimy: mapujemy rozproszoną wiedzę o niemieckich szyldach, inskrypcjach i wszelkich przedwojennych epigrafach, które zachowały się do dziś w Kłodzku i okolicznych miejscowościach. Znasz jakiś niemiecki napis w swojej okolicy? A może wiąże się z nim jakaś ciekawa, np. rodzinna historia? Masz w w domowym albumie jakieś archiwalne zdjęcia, na których można znaleźć tego typu zasób? Albo znasz osobę, którą warto byłoby zaangażować do taką inicjatywy? Jeśli masz coś ciekawego do powiedzenia, skontaktuj się z organizatorami projektu.

Zapraszamy do współpracy: pomóż nam opracować mapę i ocalić ulotną wiedzę o niemieckich śladach wciąż obecnych w Kłodzku i okolicznych miejscowościach.

Kontakt: info@dolnoslaskosc.pl, tel.: 666951823

Fb: https://www.facebook.com/pg/spodtynkupatrzybreslau

Projekt graficzny: Malwina Hajduk

Realizacja projektu: Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Dolnego Śląska (Dolnośląskość.pl. Odkrywamy Dolny Śląsk).

Grzegorz Czekański
koordynator projektu