Zwolnienie lekarskie online w przypadku zarażenia koronawirusem

ARTYKUŁ SPONSOROWANY


Pod koniec 2019 roku nowy wirus zaczął pojawiać się na pierwszych stronach gazet na całym świecie ze względu na bezprecedensową prędkość jego rozprzestrzeniania się. Wirus (oficjalnie nazwany SARS-CoV-2) jest odpowiedzialny za ponad 200 milionów infekcji na całym świecie, powodując ponad 4,5 miliona zgonów. Obecnie restrykcje dotyczące tej choroby są znacznie mniejsze, ale dalej zaleca się, aby chora osoba pozostała w domu na zwolnieniu lekarskim i nie zarażała innych.

Jakie są objawy?

Lekarze i naukowcy każdego dnia dowiadują się nowych rzeczy na temat tego wirusa. Jak dotąd wiadomo, że COVID-19 może nie powodować żadnych objawów u niektórych osób. Możesz nosić wirusa przez 2 dni lub do 2 tygodni, zanim pojawią się objawy. Czasami okres inkubacji może być dłuższy, niż 2 tygodnie.
Ważne jest, aby w miarę możliwości szybko zauważyć u siebie potencjalne objawy choroby i pozostać w domu. Telemedycyna, obecnie jest bardzo rozwinięta i bez problemu otrzymamy e-Receptę lub zwolnienie lekarskie online. Najbardziej powszechne objawy, są już znane większości osób, a jakie są te mniej powszechne?
    • dreszcze
    • ból głowy i mięśni,
    • objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, nudności i wymioty,
    • przebarwienia palców rąk i nóg,
   
Jednak wszystko zależy od organizmu człowieka. Osoby z COVID-19 mogą mieć niektóre, wszystkie lub żaden z powyższych objawów.
 

Kiedy udać się do lekarza?

Natychmiast porozmawiaj z lekarzem, jeśli uważasz, że masz COVID-19 lub zauważysz objawy.
Twój lekarz doradzi Ci, najlepiej co powinieneś zrobić:
    • obecnie najczęściej poleci Ci, abyś został w domu i monitorował objawy,
    • wypisze zwolnienie lekarskie online z pracy lub e-Receptę na odpowiednie leki,
    • zaleci wykonanie testu lub umówienie się wizytę stacjonarną w gabinecie,
    • w przypadku zagrożenia zdrowia, skieruje pacjenta do szpitala na pilniejszą opiekę.
 

Jaki jest najszybszy sposób na uzyskanie zwolnienia lekarskiego online?

Obecnie najszybszym sposobem, aby skontaktować się z lekarzem, są konsultacje online. Za pomocą platform, które prowadzą usługi medyczne świadczone na odległość, możesz umówić się na e-Wizytę nawet w kilka minut.
Lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny. Zapyta o wszystkie dolegliwości, symptomy oraz samopoczucie. Prześwietli również Twoją historię choroby, czy wyniki badań. Na podstawie wszystkich informacji stwierdzi czy zachodzi konieczność, aby wystawić zwolnienie lekarskie online. Podczas konsultacji, możesz poprosić również lekarza o e-Receptę na leki, które pomogą Ci w szybkim czasie powrócić do zdrowia.
 

Kto jest narażony na zwiększone ryzyko?

Istnieje wysokie ryzyko zarażenia SARS-CoV-2, jeśli wejdziesz w kontakt z kimś, kto jest chory, zwłaszcza jeśli przebywałeś blisko niego, gdy kaszlał, kichał lub rozmawiał. Jesteś również narażony na zarażenie, jeśli: mieszkasz z kimś, kto zaraził się wirusem lub zapewniasz opiekę domową osobie chorej.
Osoby starsze oraz z pewnymi schorzeniami są bardziej narażeni na poważne komplikacje, jeśli zarażą się wirusem. Obejmują one choroby, takie jak:
    • nowotwór,
    • poważne choroby serca, takie jak niewydolność serca, czy choroba wieńcowa,
    • przewlekła choroba nerek,
    • przewlekła obturacyjna choroba płuc,
    • osłabiony układ odpornościowy,
    • cukrzyca typu 2.
 
Najlepszym sposobem zapobiegania przenoszeniu wirusa jest unikanie lub ograniczanie kontaktu z osobami, które wykazują objawy COVID-19 lub jakąkolwiek infekcję dróg oddechowych. Następną najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to ćwiczyć oraz stosować dobrą higienę. Jeśli Ty zachorujesz, a Twoje objawy nie zagrażają zdrowiu, skontaktuj się z lekarzem i pozostań kilka dni na zwolnieniu lekarskim, aby jak najszybciej powrócić do pełni swoich sił.