Spojrzenie na historię z lotu ptaka

SUSZYNA - gm. Radków (inf. wł.). Górująca nad okolicą wieża widokowa turystom służy już od ośmiu lat. To z jej platformy w bezchmurne dni roztacza się wspaniały widok na wszystkie strony świata, w tym na miejscowość, w której się znajduje. A Suszyna ma naprawdę ciekawą historię, której w niej samej mało gdzie widać, ale na szczęście jest zapisana w różnych opracowaniach.


Wieża widokowa od 8 lat służy turystom


Na jej platformę wiedzie ogrom schodów

Warto wiedzieć, że położona wśród Wzgórz Ścinawskich wieś swoje początki wzięła w roku 1281. Jak podaje Marek Staffa w opracowaiu "Słownik geografii turystycznej Sudetów" - jej założycielem miał być rycerz Conradus. Przez dziesięciolecia Suszyna przechodziła z rąk do rąk, po drodze m.in. należała do kłodzkich jezuitów. Najwięcej domów, bo 56, miała w XVIII stuleciu. Turystycznie rozwinęła się w XIX wieku, gdy przybywali do niej poszukiwacze kamieni szlachetnych i dziś prezentowanych w minimuzeum.
 

Wysiłek wynagrodzi taka oto panorama okolicy


Będąc w Suszynie warto wstąpić do minimuzeum kamieni i minerałów
Dzięki wspomnianej wieży widokowej, dającej się dostrzec np. z drogi krajowej nr 8, łatwo jest dojechać do Suszyny. A wstęp do obiektu jest bezpłatny.
(wb)