Odpady wielkogabarytowe – co z nimi zrobić?

KŁODZKO (inf. zewn.). Sofy, fotele, stół czy kredens oraz zużyte opony to odpady odbierane w ramach comiesięcznej zbiórki odpadów wielkogabarytowych na terenie gminy miejskiej Kłodzko. Usługa ta świadczona jest przez firmę obsługującą miasto w zakresie odbioru odpadów komunalnych, zgodnie z terminami wskazanymi w harmonogramie. Odpady wielkogabarytowe należy wystawić obok wiat śmietnikowych bądź przy swojej posesji - w przypadku właścicieli budynków jednorodzinnych – do  godz. 6:00 rano w dniu planowanego odbioru.
 

CZEGO NIE WYSTAWIAMY?

Pamiętajmy, iż nie wszystko możemy wystawić w ramach odbioru odpadów wielkogabarytowych. Na liście rzeczy w tym przypadku zabronionych znajdują się:
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (np. telewizor, lodówka i pralka),
- odpady budowlane i rozbiórkowe (np. gruz, tapety, worki po cemencie, wykładzina PCV czy panele podłogowe),
- stolarka okienna i drzwiowa,
- ceramika łazienkowa (np. wanna, umywalka, miska WC oraz grzejnik).
 
Należy je wywieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych we własnym zakresie. PSZOK obsługuje mieszkańców Gminy Miejskiej Kłodzko nieodpłatnie, w ramach gminnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Natomiast odpady wytwarzane przez przedsiębiorcę w wyniku prowadzonej przez niego działalności wytwórczej lub usługowej są przyjmowane tylko odpłatnie. Odpady w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w soboty w godzinach od 10:00 do 14:00.
 

CO PRZYJMUJE PSZOK?

Do PSZOK-u na ul. Sierpową w Kłodzku możemy oddać posegregowane odpady, takie jak:
- zużyte baterie i akumulatory – w każdej ilości,
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (np. monitory, sprzęt AGD),
- odpady budowlane i rozbiórkowe (stanowiące odpady komunalne np. gruz – do 500 kg/miesiąc),
- ceramikę łazienkową i stolarkę okienną i drzwiową,
- papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło – w każdej ilości,
- inne odpady niebezpieczne powstające w gospodarstwach domowych (np. puszki po farbach i lakierach, worki po nawozach, opakowania po rozpuszczalnikach lub olejach silnikowych – w każdej ilości),
- przeterminowane leki 
 
Przeterminowane leki możemy oddać także do jednej z dwóch kłodzkich aptek prowadzących zbiórkę. Są to „Apteka Królewska” na ul. Wojska Polskiego 10 w Kłodzku oraz „Apteka Rodzinna” na ul Rodzinnej 41 w Kłodzku.
 

SEGREGACJA ODPADÓW

Segregacja odpadów to ważny element recyklingu. Recykling to ponowne wykorzystanie surowców wtórnych w procesach produkcyjnych. W Polsce recyklingowi podlegają głównie metale, szkło, papier, tworzywa sztuczne czy tekstylia. Przetwarzając je zmniejsza się zużycie energii i chroni środowisko.
 
Segregacja odpadów:
-   zmniejsza ilość odpadów, które trafiają na składowiska,
-   prowadzi do odzysku cennych surowców wtórnych,
- daje możliwość przetwarzania surowców wtórnych,  co chroni środowisko i zasoby nieodnawialne.
-   powoduje, iż mniej odpadów trafiających na składowiska to mniejsze koszty dla społeczeństwa.
 
Odpady pozostają z nami na bardzo długo. Dlatego tak ważna jest ich segregacja.



 
 
 

HARMONOGRAM

Harmonogram odbioru odpadów wielkogabarytowych znajdziemy pod adresem https://pluginssl.ecoharmonogram.pl/pluginssl/show/?community=klodzko#/community/82/schedules
Zachęcamy także do pobrania darmowej aplikacji na telefon z harmonogramem zbiórki odpadów: