WŁODARZE PROPONUJĄ: Tam gdzie Nysą turyści pontonami spływają

GMINA BARDO - (inf. wł.). Bazylika mniejsza, droga krzyżowa, platforma widokowa na Obrywie Skalnym to miejsca, do których najczęściej docierają turyści odwiedzający Bardo. I na tym wielu z nich poprzestaje, tracąc z pola widzenia inne do nich adresowane propozycje. Burmistrz Krzysztof Żegański prognozuje, że po zakończeniu realizacji zaplanowanych przez gminę inwestycji przybysze bardziej ochoczo ku nim się skierują.


Nysa Kłodzka w gminie Bardo od jakiegoś czasu już nie jest rzeką niewykorzystaną  turystycznie


Przybysze chętnie korzystają z możliwości wodnej rekreacji

Położona nad Nysą Kłodzką Opolnica - wioska oddalona od Barda na rzut kamieniem - ma coraz większą szansę zapisania się w kalendarzach wędrowców i rowerzystów, a także turystów zmotoryzowanych. A to dlatego, że z każdym kolejnym rokiem staje się jeszcze bardziej przyjazną stanicą dla osób, które kajakami lub pontonami decydują się pokonać nad wyraz malowniczy, kilkukilometrowy odcinek rzeki. Wypływając np. z Młynowa z powodzeniem mogą w Opolnicy dobić do przystani i zatrzymać się np. na grupowy piknik na terenie rekreacyjnym. To także idealny punkt startowy do wyruszenia na poznanie Gór Bardzkich i ich najbardziej ciekawych miejsc.
 

W Opolnicy na wodniaków czeka przystań pozostająca jeszcze w rozbudowie...


... a po sąsiedzku teren sprzyjający np. piknikom

- Właśnie w tej wsi nad wodą powstanie nowa przystań powyżej tamy, gdzie występuje tak zwana cofka. Stanie się to miejsce przyjaznym dla kajakarzy, pontoniarzy, osób poruszających się na rowerach wodnych bądź łodziach wieloosobowych - mówi burmistrz. - Stamtąd trasą rzeczną będzie można popłynąć do Barda, gdzie w Parku za Nysą pojawi się kolejna przystań umożliwiająca dłuższy postój pod Obrywem Skalnym. Będzie sposobność do wybrania się do tej atrakcji górskiej, z której roztacza się wspaniały widok na dopiero co pokonany Przełom Bardzki jak i jego otoczenie.


Z platformy na Obrywie Skalnym roztacza się taki widok

Następna przystań dla wodniaków w każdej postaci powita ich w Janowcu, który ukryty wśród lasów na turyście robi wrażenie wioski pełnej tajemnic. Z niego jest niedaleko do Laskówki i Dzbanowa - miejscowości wspaniale służących aktywnej rekreacji, w których da się "odkryć" wiekowe budowle, ścieżki prowadzące przez górki i pagórki, miejsca sprzyjające odreagowaniu.
 

Laskówka leży wśród Gór Bardzkich i jest przyjazna wędrowcom, rowerzystom i turystom zmotoryzowanym

- Kto czuje wolność przyrody, ten po pierwszym pobycie zechce powrócić w przedstawione rejony, skuszony ich niepowtarzalnością - podkreśla włodarz. - Dodatkową zachętą będzie już wspomniane przez nas inwestowanie w kolejne obiekty turystyczne, w tym w centrum aktywności w Bardzie. Należy je wiązać nie tylko z turystyką jednego dnia w każdej postaci, lecz także z dłuższymi pobytami w naszej gminie, co pozwoli na o wiele lepsze jej spenetrowanie i wręcz zauroczenie się nią.
(bwb)