Gminny herb podlega ochronie

KUDOWA-ZDRÓJ (inf. wł.). Herb urzędowy danej gminy jest jej dobrem i podlega ochronie prawnej. Chodzi o taki jej wyróżnik graficzny, który został zatwierdzony w drodze uchwały lokalnego samorządu. W tym przypadku na jego wykorzystywanie przez inne osoby fizyczne lub prawne musi być wyrażona zgoda.

Zapytaliśmy burmistrzynię Kudowy-Zdroju Anetę Potoczną o to, czy do magistratu wpływają wnioski od zainteresowanych o możliwość np. podkreślenia różnych wydarzeń bądź publikacji znakiem miasta. - Rzadko, ale są takie wnioski. Na przykład motocykliści z Kudowy zapytali mnie, czy na fladze naszego miasta mogą zamieścić jego herb. Wyraziłam zgodę, bowiem jest to grupa osób, która swoimi dotychczasowymi działaniami gwarantuje godne używanie symbolu Kudowy, a więc w sposób, jaki został określony w uchwale tematycznej. Staramy się nie stwarzać problemu, jeśli wnioskodawca posługuje się siłą argumentu - poinformowała burmistrzyni.

Dobrze wiedzieć, że herb gminy, powiatu bądź województwa jest ich własnością i dopełnić formalności, zanim po niego się sięgnie w celach użytkowych.
(bwb)