WŁODARZE PROPONUJĄ: Białą drogą do "Leśnej Doliny"

ZŁOTY STOK (inf. wł.). W każdej gminie są takie miejsca, gdzie wokoło jest wiele zieleni, zróżnicowany krajobraz, a przy tym króluje cisza. Nie wszyscy turyści do nich trafiają, bo albo nie mają wiedzy o ich istnieniu, albo nie jest im do nich po drodze. Zapytaliśmy burmistrzynię Złotego Stoku Grażynę Orczyk o to, który mniej znany obszar i dlaczego zaproponowałaby swoich gościom?

- Sama gmina Złoty Stok ma pełno atrakcji, ale głównie jest znana z kopalni złota, średniowiecznego parku techniki i leśnego parku przygody. Jednak mamy też perełki, które nasi przedsiębiorcy wybudowali i kreują a gmina stara się im w tym pomóc - słyszymy od burmistrzyni. - Jednym z takich miejsc jest "Leśna Dolina", czyli łowisko znajdujące się w nieczynnym kamieniołomie, w sąsiedztwie wapienników Marianny Orańskiej. To miejsce jest bardzo kameralne, do tego biało-zielone; białe z powodu wyrobiska wapienia, zaś zielone za sprawą bujnej przyrody dookoła. Moim zdaniem to jest jak najbardziej rodzinne miejsce, gdzie wypoczynek da się połączyć np. z edukacją przyrodniczą, o którą zadbali właściciele tego obiektu.

Aby trafić do "Leśnej Doliny", z drogi krajowej nr 46 trzeba ostro skręcić przy wapiennikach w lewo, wjeżdżając do Złotego Stoku od strony Paczkowa, albo w prawo, wyjeżdżając z miasteczka. Zmotoryzowanych turystów biała droga zaprowadzi do dawnego kamieniołomu, którego wyrobisko jest wypełnione wodą. O tym, jakie ryby tam pływają, informują tablice opisowe. Na dzieciach zrobią wrażenie: spory hotelik dla owadów, domek dla motyli posadowiony na drzewie, liczne urządzenia zabawowe. Dorośli również znajdą swoje strefy wytchnienia.

- "Leśną Dolinę" dopiero teraz wykorzystuje się bardziej turystycznie, bo nowy właściciel zdecydowanie na nich się otworzył. Z tego miejsca jest blisko do kopalni złota, na złotostocką starówkę, na nasze ścieżki wędrowne i rowerowe, z których jedna prowadzi od kościoła poewangelickiego i dawnej mennicy ku wapiennikom. W pobliżu "Leśnej Doliny" przebiega trasa graniczna prowadząca do zielonego szlaku wiodącego na Jawornik lub Borówkową Górę. Słowem obiekt stanowi wspaniałe miejsce wypadowe po okolicy - podkreśla rozmówczyni DKL24.PL .
(bwb)