Na inhalacje zdrowotne do nowej tężni solankowej

KUDOWA-ZDRÓJ (inf. wł.). Od środy, 27 bm. miasto jest bogatsze o tężnię solankową - pierwszą o tak dużych gabarytach na ziemi kłodzkiej i ząbkowickiej. Z inicjatywą jej wybudowania wyszła burmistrzyni Aneta Potoczna. Wskutek wielu zabiegów udało się zapewnić sfinansowanie obiektu, który znajduje się w parku Zdrojowym, w miejscu wskazanym przez konserwatora zabytków.


Przy dużym zainteresowaniu mieszkańców i gości Kudowy-Zdroju w środowe późne popołudnie otwarto nowo postawioną tężnię solankową. Wzbudziła ciekawość m.in. burmistrza Polanicy-Zdroju Mateusza Jellina, który nie ukrywał, że taki obiekt chętnie zobaczy w zarządzanym przez siebie uzdrowisku; już nawet ma dla niego upatrzone miejsce.

Przewodniczący Rady Miejskiej Kudowy-Zdroju Wojciech Duś przypomniał, że pomysł wyszedł od burmistrzyni, zaś za jego ziszczenie zabrał się zespół pracowników magistratu, w tym Justyna Klich, Iwona Biernacik i Zbigniew Grzegorzewicz, wspierany przez radnych. Nastawienie typu: ta inwestycja musi się udać, przyniosło oczekiwany skutek w krótkim czasie. Zadanie realizowano od października 2021 r., a jego całkowity koszt wyniósł 1 535 000 zł, przy dotacji rzędu 1 mln zł.

Projektantem tężni był Mariusz Mrozek, zaś wykonawcą wrocławska firma Monument z Pawłem Sarkowiczem, jako kierownikiem budowy. Uczestnicy inauguracji pracy tego inhalatorium, wśród nich członkini Zarządu Powiatu Kłodzkiego Małgorzata Kanecka i prezes Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Glacensis Czesław Kręcichwost dowiedzieli się o tradycjach lecznictwa kuracyjnego w Kudowie-Zdroju i roli w nim parku Zdrojowego. Jak wskazano - tężnia stanęła w środku parku, gdzie kiedyś była kawiarnia "Relaks". Teraz ten teren też posłuży relaksowi i równocześnie rehabilitacji górnych dróg oddechowych, leczenia stresu, niedoczynności tarczycy czy ogólnego wyczerpania.

- Dzięki tej inwestycji możemy poszerzyć katalog chorób, które dodatkowo będzie można leczyć w Kudowie
- podkreśliła burmistrzyni A. Potoczna.

Zanim solanka popłynęła na faszynę, by zamienić się w parę sprzyjającą zdrowiu, z koncertem wystąpił wrocławski zespół "Ricordanza". Zaprezentował "Cztery pory roku" na tle obiektu mającego 6,5 m wysokości, 13,5 m długości i 6 m szerokości. Za budulec przede wszystkim służy drewno modrzewiowe i tarnina.
(bwb)

FOTOMIGAWKI Z WYDARZENIA