Janowiec na drodze ku tematycznej wsi

BARDO (inf. wł.). Janowiec jest w gminie pierwszą miejscowością, która stanie się tematyczną wioską. To za sprawą m.in. swoich mieszkańców znanych z wielu interesujących inicjatyw. Ich propozycje na pewno staną się ofertą dla turystów.


Już od kilku lat bardzcy samorządowcy prowadzą działania na rzecz przyciągnięcia do gminy większej liczby turystów. Wśród pomysłów są i tematyczne wioski. To wspólne z ich mieszkańcami określenie, w czym i czym dana miejscowość mogłaby zwrócić na siebie szczególną uwagę przybyszów i ich zaabsorbować podczas wizyt.

Burmistrz Barda Krzysztof Żegański zauważa, że najbliżej do uzyskania wspomnianego statusu ma Janowiec. To bardzo malowniczo położona wieś w Górach Bardzkich, ocierająca się o Nysę Kłodzką. Jej stokowa zabudowa, mnóstwo zieleni, a przede wszystkim aktywna społeczność stanowią bogactwo, z którego goście mogą czerpać energię. Jedną z form wypełnienia czasu staną się warsztaty ceramiczne, inną wyprawy po okolicy.

- Każda wieś w naszej gminie ma w sobie to coś, co można umiejętnie sprzedać. By tak sie stało, jeszcze potrzeba czasu, bo koronawirus w wielu środowiskach spowodował zamknięcie się ludzi. Stąd niemałe fundusze musimy wydawać na reintegrację społeczną, ale warto, bo już widzimy tego efekty istotne i dla zamierzenia związanego z tematycznymi wioskami - podkreśla włodarz Barda.
(bwb)