Młodzi ludzie i drugie życie

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2016-12-08 16:56:50
WROCŁAW. „Każde życie jest na wagę złota”— mówią uczniowie Technikum nr 1 im. T. Kościuszki w Wołowie, którzy biorą udział w pierwszej, dolnośląskiej kampanii "Drugie życie", promującej transplantacje — „dlatego  chcemy walczyć o szansę na życie dla 1706 osób z całej Polski. Właśnie tylu pacjentów czeka dziś na przeszczepienie. Ich walka musi mieć szczęśliwe zakończenie”. Szczytną ideę świadomego dawstwa narządów w roku szkolnym 2016/2017 promować będzie aż 29 dolnośląskich szkół.

Dziś liderzy wraz ze szkolnymi koordynatorami spotkali się z ekspertami akcji na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (czwartek, 8 grudnia 2016 r.). Uczestnicy warsztatów szkolili się m.in. w zakresie prawnych i medycznych aspektów przeszczepiania narządów. Młodzi ludzie dowiedzieli się, jak do transplantacji podchodzą największe religie na świecie i wysłuchali historii osób, które żyją z przeszczepionym organem. Z pogłębioną wiedzą na temat transplantacji wrócą do swoich szkół, gdzie wśród kolegów, bliskich i całkiem obcych do maja 2017 r. będą prowadzić własne kampanie, które mają szerzyć wiedzę o transplantologii i promować oświadczenia woli.

Młodzi ludzie poznali prawdziwe historie...

"Nawet najmniejszy krok sprawiał, że mdlałem. Moje serce nie wytrzymywało — mówił Krzysztof Machajek — Przeszczep był dla mnie jedynym ratunkiem, który nadszedł po 2 latach oczekiwania". Dziś Pan Krzysztof 16 lat żyje z sercem przeszczepionym od nieznanej kobiety, a promowanie transplantacji od 11 lat uważa za swój obowiązek wobec osób czekających na przeszczep.

"Przebieg mojej choroby był ciężki. Transplantację nerki w 2007 roku poprzedziły wielomiesięczne dializy otrzewnowe" — opowiadał Jan Stępniak. W tym roku Janek zdobył brązowy medal na 9. Mistrzostwach Europy Osób po Transplantacji i Dializowanych w pływaniu na 50 m stylem klasycznym.

"Dla mnie nowe życie rozpoczęło się dwa lata temu. Po kilku latach ciężkiej choroby dowiedziałem się, że dostanę drugą szansę — wątrobę przeszczepiono mi w sumie po pięciu miesiącach oczekiwania" — wspominał  Tadeusz Flak, który angażuje się w promowanie świadomego dawstwa narządów.

Każda z historii, opowiadana młodzieży podczas warsztatów przez trzech mężczyzn żyjących z przeszczepionym narządem, brzmiała nieprawdopodobnie. Choć każda  inna, to miały one wspólny mianownik — zakończyły się happy end'em.  Na takie zakończenie własnych historii czeka teraz 1706 pacjentów — to dla nich dolnośląska młodzież będzie inicjować dyskusje i namawiać we własnych środowiskach do przemyślenia decyzji co do oddania swoich narządów do transplantacji.


Pytania, na które każdy z nas powinien znać odpowiedź...

Kto może zostać dawcą organów? Które organy są najczęściej przeszczepiane? Ile osób można uratować, wyrażając zgodę na pośmiertne pobranie narządów? Odpowiedzi na te a także wiele innych pytań z zakresu transplantologii uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, uczestniczący w kampanii "Drugie życie", poznali podczas specjalnie dla nich przygotowanego szkolenia.

„Takie spotkanie to najlepszy sposób na obalenie mitów i stereotypów, które narosły wokół transplantacji. Naszym celem jest to, by każdy uczeń biorący udział w kampanii "Drugie życie", znał odpowiedź na podstawowe pytania związane z przeszczepianiem narządów. Wówczas — mając pełną wiedzę na ten temat — będzie mógł nie tylko tę wiedzę rozpowszechniać w swoim środowisku, ale także podjąć samodzielną decyzję odnośnie własnej woli" — mówi dr Dorota Kamińska, ekspert medyczny kampanii "Drugie życie", transplantolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Wrażliwa, dolnośląska młodzież w walce o osoby czekające na przeszczep

Mimo młodego wieku są nieocenieni w promowaniu idei transplantacji. Młodzież ze szkół średnich z całej Polski dowiodła tego niejednokrotnie podczas kampanii "Drugie życie". Tym razem przed szansą na oswojenie z tematem przeszczepiania narządów mieszkańców Dolnego Śląska stoi młodzież z 29 szkół ponadgimnazjalnych.

"Wiem, że młodzi ludzie nawet o bardzo trudnych tematach potrafią rozmawiać otwarcie, szczerze i bez zbędnego patosu. Dlatego tak bardzo liczymy na uczestników dolnośląskiej edycji kampanii, którzy po raz pierwszy będą mieli szansę promować transplantację w ramach akcji "Drugie życie". Tylko na nową nerkę czeka dziś niemal 1050 osób w całym kraju – duża część z nich to pacjenci sieci Centrum Dializ Fresenius. Na co dzień opiekujemy się nimi i bardzo dobrze ich znamy. Potrzebują nie tylko wsparcia medycznego, ale także psychicznego. Tym bardziej jestem wdzięczna młodzieży za ich wspaniałą postawę” — mówiła Marta Andrzejewska z Fresenius Medical Care Polska, firmy, która jest głównym organizatorem akcji.

Na szkolenie z zakresu prawnych, medycznych i etycznych aspektów przeszczepiania narządów we Wrocławiu przyjechali liderzy, którzy w swoich szkołach zorganizują własne kampanie promujące transplantację jako nowoczesną metodę leczenia. Spotkanie było okazją do rozmów na temat przeszczepów ze specjalistami i z chorymi, którym transplantacja uratowała życie. Dolny Śląsk do kampanii "Drugie życie" przyłączył się po raz pierwszy.
Drugie życie – historia i patroni

Pierwsza edycja kampanii "Drugie życie" wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu wzięło w niej udział 250 tys. uczniów z 660 szkół. W ośmiu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie i podkarpackie) młodzi ludzie rozdali ponad 820 tys. oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji. Od 2010 roku kampania "Drugie życie" w Wielkopolsce jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji” – ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów. Patronat nad dolnośląską kampanią objęli: metropolita wrocławski — abp Józef Kupny, marszałek województwa dolnośląskiego — Cezary Przybylski, dolnośląski kurator oświaty — Roman Kowalczyk, prezydent miasta Wrocławia — Rafał Dutkiewicz, rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu — prof. dr hab. Marek Ziętek oraz media: TVP Wrocław, Radio Wrocław i Gazeta Wrocławska. W skali ogólnopolskiej przedsięwzięciu patronują także: prymas Polski— abp Wojciech Polak, minister edukacji narodowej — Anna Zalewska, prof. dr hab. n. med. Lech Cierpka — krajowy konsultant w dziedzinie transplantologii klinicznej, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej,

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant, Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji, Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" oraz Polskie Towarzystwo na Rzecz Donacji Narządów. Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska. W roku szkolnym 2016/1017 kampania "Drugie życie" prowadzona jest także na terenie województwa wielkopolskiego, zaś w edycji wiosennej do akcji przystąpią Śląsk i Małopolska.
(abc)

Komentarze:
Aparatgzk*.wrolot.com.pl
Czwartek, 2016-12-08 19:37
STOP ABORCJI!
Każde życie jest na wagę złota!
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • Ziemia-jaszkowa

najnowsze artykuły

Mini_pt-elektryczne
Czwartek, 2024-04-25
List_mini_kudowa-zdroj-1
Czwartek, 2024-04-25
List_mini_2u2a4694
Czwartek, 2024-04-25
List_mini_f61e8232-33a0-4475-8e41-ee6794aeac9b
Czwartek, 2024-04-25
List_mini_zdjecie
Czwartek, 2024-04-25
List_mini_2u2a0234
Środa, 2024-04-24
List_mini_pt-str.miejska
Środa, 2024-04-24
List_mini_2u2a4684
Środa, 2024-04-24
List_mini_pt-defibrylator
Środa, 2024-04-24
List_mini_2u2a4660
Wtorek, 2024-04-23
polecamy