Mieszkańcy akwarium morskiego

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2022-03-29 11:08:31
ARTYKUŁ SPONSOROWANY


Akwarium w domu to nie tylko dodatkowy element wystroju, ale także źródło relaksu i przyjemności.  Pierwszym krokiem powinno być ustalenie, czy chcemy hodować ryby słodkowodne czy słonowodne. Akwarium morskie wymaga sporo wiedzy i jest droższe w utrzymaniu, więc początkującym polec. Decydując się na akwarium morskie warto odpowiednio wcześniej przemyśleć, jaki biom, a także jakie gatunki ryb chcemy hodować. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno takich ryb, które w akwarium pełnić będą jakąś funkcję.

 

Jak dobrać gatunki do akwarium morskiego?

Przy doborze gatunków warto zwrócić uwagę na preferencje przyszłych mieszkańców – zarówno pod względem żywieniowym, jak i terytorialnym. Jeśli zamierzamy pielęgnować koralowce, powinniśmy wybrać ryby typu „reef safe”. Pozwoli nam to uniknąć przykrych niespodzianek w postaci zjedzonych polipów koralowców. W akwarystyce morskiej występuje również określenie „specjalista pokarmowy”, które oznacza, że dany okaz przyjmuje tylko specyficzny rodzaj pokarmu i możemy mieć spore trudności z nakłonieniem go do przyjmowania pokarmu zastępczego. Do tej grupy należą np. pensetniki i mandaryny. Ryby należy też dobierać pod względem temperamentu. Z całą pewnością ryby spokojne, jak np. Nemateleotris magnifica czy Stonogobiops nematodes, będą odczuwały silny dyskomfort w towarzystwie np. Dascyllus aruanus, a gdy dodamy do tego zbyt mały litraż, może się to skończyć zgonem w wyniku nadmiernego stresu, spowodowanego ciągłymi atakami agresora w obronie „swego” terytorium. Względnie najbardziej terytorialne ryby powinniśmy wpuszczać na samym końcu, dając możliwość wcześniejszej aklimatyzacji rybom spokojniejszym.
 

Ryby do akwarium morskiego

Często ryby morskie akwariowe są dobierane do odpowiednich problemów w akwarium, więc lepiej zawczasu mieć przydatne rybki, które nie dopuszczą do ewentualnych chorób. Najpopularniejszą, pożyteczną rybą morską jest Doktorek Labroides dimidiatus. Kolejne ryby do akwarium morskiego, które nie dość, że przyciągną swoim intensywnym ubarwieniem, to pełnią w akwarium funkcję czyścicieli to Halichoeres chrysus, zwane wargatkami bananowymi. Żeby zapobiec aiptasie warto w swoim akwarium mieć taką rybę jak Chaetodon auriga. Na walkę z glonami poleca się Siganus vulpinus, którą potocznie nazywa się borsukiem ze względu na charakterystyczne ubarwienie głowy. Decydując się na te ryby, z pewnością zadbamy o warunki w naszym akwarium. 
 

Bezkręgowce

Do akwarium morskiego bez obaw możemy zaprosić nie tylko ryby, ale również inne żywe stworzenia, takie jak koralowce, czy bezkręgowce. Bezkręgowce morskie, czyli ukwiały, krewetki, ślimaki i kraby to ogromna ilość zwierząt morskich, gatunków, kształtów i kolorów. Należy pamiętać, że bezkręgowce, mimo powszechnej opinii, mają swoje specyficzne wymagania i potrzebują szczególnej opieki. Są bardzo pożyteczne w akwarium, czyszczą dno z resztek pokarmów, przekopują je, tym samym zapobiegając tworzeniu się martwych stref. Zazwyczaj nie potrzebują specjalnego pokarmu, zawsze wyłapią z wody to, czym karmimy pozostałe zwierzęta. Warto pamiętać o krewetkach, które do prawidłowego wzrostu i regularnej wylinki potrzebują odpowiedniej wartości jodu w wodzie. Ukwiały natomiast są zwierzętami bardzo wrażliwymi, możemy je hodować w bardzo dojrzałych zbiornikach, ze stabilnymi parametrami. Na rynku jest  wiele gatunków ukwiałów - etnacmea quadrucolor czy hetercatis crispa, to jedna z najpopularniejszych. Przy optymalnych warunkach ukwiały bardzo intensywnie się rozmnażają.
 

Koralowce

Koralowce dzielimy na twarde i miękkie. Koralowce miękkie, to między innymi zoanthusy, discosomy, rodactisy, ale także koralowce skórzaste, czyli capnelle, pseudogorgonie, a także sarcopythony. Są to koralowce, które nie budują wapiennego szkieletu, a ich tkanka jest miękka. Uchodzą za koralowce łatwe w hodowli. Faktycznie są bardziej tolerancyjne na błędy akwarystów oraz tolerują zwiększoną organikę. Panuje opinia, że koralowce miękkie lubią „brudną wodę”. Wśród koralowców twardych wyróżniamy dwa główne rodzaje: LPS tzw. długopolipowe koralowce twarde - takie jak lobophylie, favie, favitesy, acanthasree czy euphypie oraz SPS-y, czyli krótkopolipowe koralowce twarde. Koralowce twarde są wymagającymi zwierzętami i potrzebują dojrzałego, stabilnego akwarium. Do prawidłowego wzrostu wymagają odpowiedniego dozowania Ca, Mg oraz Kh. Wszystkie te parametry powinny być stabilne i nie zmieniać się gwałtownie. Aby utrzymać te poziomy, możemy zastosować pompy dozujące albo reaktor wapnia. Dodatkowo, powinniśmy zapewnić im dość dużo światła oraz intensywną cyrkulację. Zasadniczo, możliwe jest trzymanie w jednym akwarium różnych gatunków koralowców, ale należy zwrócić uwagę, że posiadają one czasem różne wymagania oraz walczą ze sobą chemicznie.
 
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • Ziemia-jaszkowa

najnowsze artykuły

Mini_2u2a4580
Czwartek, 2024-04-18
List_mini_mini-kudowa
Czwartek, 2024-04-18
 
List_mini_mini-kudowa
Czwartek, 2024-04-18
 
List_mini_obraz1
Czwartek, 2024-04-18
List_mini_pt-narybek1
Czwartek, 2024-04-18
List_mini_pt-jagodna2
Czwartek, 2024-04-18
List_mini_stronie
Czwartek, 2024-04-18
 
List_mini_pt-zatrzymany
Czwartek, 2024-04-18
List_mini_pt-podpalacz
Czwartek, 2024-04-18
List_mini_2u2a4552
Czwartek, 2024-04-18
polecamy