Nowe szlaki dla przybysza i mieszkańca

POLANICA-ZDRÓJ (inf. wł.). Przyjeżdżający do tego uzdrowiska kuracjusze i turyści wiele czasu mogą poświęcić na wędrówki bądź wojaże rowerowe. Z myślą o nich i mieszkańcach wytyczono trasy przecinające miasto i oprowadzające wokół niego, a nawet łączące się z podobnymi w sąsiednich gminach. Okazuje się, że są pomysły na wzbogacenie tej oferty.


Dookoła Polanicy Zdroju jak i w niej samej górki i pagórki, lasy i zagajniki, rzeka i potoczki. Ta malownicza strona kurortu to efekt jego położenia na pograniczu trzech mikroregionów: Gór Bystrzyckich, Gór Stołowych i Kotliny Kłodzkiej. Daje to wspomnianą różnorodność topograficzną i przyrodniczą, dzięki czemu nie da się nudzić podczas wymarszów czy rajdów.

- Ścieżek sprzyjających wędrówkom, także z kijkami, mamy sporo, co nie znaczy, że nie ma nowych możliwości. Niedawno zleciłem wytyczenie nowych tras pieszo-rowerowych w otulinie naszego uzdrowiska - komunikuje burmistrz Mateusz Jellin. - Koncepcje mają być gotowe w pierwszym półroczu i wiążą się ze stworzeniem centrum rowerowego z atrakcjami na ulicy Okrzei. Powinno stać się magnesem na rowerzystów, tym bardziej, że będzie pierwsze na ziemi kłodzkiej z taką ofertą.

To miejsce będzie dysponować parkingiem dla pojazdów mechanicznych, punktem gastronomicznym, przebieralnią. Stąd rowerzyści czy wędrowcy wyruszą w pięciu kierunkach, w tym na Wzgórze Marii, do którego poprowadzi 5-kilometrowa ścieżka pieszo-rowerowa; na szczycie znajdzie się punkt widokowy.

- Natomiast na wyspie w korycie rzeki Bystrzycy Dusznickiej urządzimy plac zabaw dla dzieci, tężnię solankową i zorganizujemy miejską plażę dla amatorów kąpieli. Mamy gotowy projekt na skate park w obrębie naszego ośrodka sportu i rekreacji; powstanie w tym roku. Z myślą o mieszkańcach i gościach prowadzimy projektowanie odkrytego basenu kąpielowego - zapowiada włodarz.
(bwb)