Od lapidarium ku geoturystyce

RADKÓW (inf. wł.). Muzeum kamienia w sąsiedztwie zalewu to kolejna atrakcja turystyczna miasteczka liczącego ponad 750 lat. Lapidarium powstało z inicjatywy samorządu lokalnego, który za jego obecnością chce podkreślić bogactwa naturalne charakterystyczne nie tylko dla Radkowa i gminy, ale całego pasma Gór Stołowych i ich otuliny. Jak mówi Marek Niewiadomy z urzędu burmistrza - lapidarium ma charakter aktywny, co oznacza, że sukcesywnie będzie wzbogacane o kolejne cenne przyrodniczo eksponaty.


- Na tę chwilę prezentujemy charakterystyczne dla tego obszaru kopaliny, w tym skamieniałe drzewa. To pierwszy krok z naszej strony, który robimy na terenie miasta i gminy w zakresie rozwoju geoturystyki - wyjaśnia M. Niewiadomy. - Kolejnym jest sukcesywne wzbogacanie muzeum o eksponaty, które do niego będą docierały z kamieniołomu białego piaskowca w Radkowie, kopalni melafiru w Tłumaczowie, kopalni czerwonego piaskowca w Nowej Rudzie oraz czeskich kopalni skalnych w Broumowie i Zaclerzu. Mamy z nimi nawiązaną współpracę.

Aktualnie, od października 2020 r. są prezentowane skamieliny z okresu permy i kredy. Wyeksponowano je w ładnie wybranym na ten cel miejscu, którego powstanie możliwe było przy udziale funduszy unijnych z programu Intereg VA Czechy - Polska.
(bwb)