Cztery sołectwa pod szczególnym nadzorem

GMINA KŁODZKO (inf. wł.). Do roku 2023 włącznie realizowany jest program obejmujący rewitalizację czterech obszarów. Chodzi o Krosnowice, Ołdrzychowice Kłodzkie, Piszkowice i Podtynie, w których kompleksowo dokonują się zmiany przestrzenne wychodzące naprzeciw oczekiwaniom społecznym.

Jak najlepsze wykorzystanie warunków gospodarczych, w tym turystycznych gminy wiejskiej Kłodzko założono w Lokalnym programie rewitalizacji na lata 2016 - 2023. W tym dokumencie władze samorządowe określiły swoje widzenie dla czterech miejscowości, zgodnie z którym ma wzrosnąć ich znaczenie i wizerunek. Wójt Zbigniew Tur zauważa, że podnoszeniu warunków życia mieszkańców, m.in. poprzez kreowanie kapitału społecznego, towarzyszą działania na rzecz zachowania walorów środowiskowych - krajobrazowych i kulturowych.

Zapisy planu są konsekwentnie realizowane przy wykorzystaniu środków własnych gminy oraz pozyskanych funduszy zewnętrznych. Dzięki temu coraz powszechniej są zauważalne efekty tych poczynań.
 

Na przebudowę drogi do osiedla czekano z niecierpliwością

I tak w Krosnowicach termomodernizacji poddano kompleks szkolny, utworzono wiejskie miejsce spotkań, przeprowadzono adaptację sali "Podhalanka" i rozbudowę jej otoczenia, przebudowano drogę gminną od wiaduktu do osiedla mieszkaniowego, wzbogacając ją o oszczędne oświetlenie. Natomiast teraz są czynione starania o pozyskanie pieniędzy z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na budowę budynku dla żłobka i przedszkola. Obiekt ma się cechować niską emisją spalin oraz oszczędnościami energetycznymi. Równocześnie będzie pozbawiony barier architektonicznych, do tego wyposażony na miarę aktualnych zaleceń dla tego typu placówek.

Także w ramach rewitalizacji Krosnowice w swojej południowej części doczekają się rozbudowy sieci wodnej i kanalizacyjnej. Infrastruktura zostanie ułożona w rejonie Czerwonej Góry oraz na obszarach sąsiadujących z Łysą Górą i Starkowem.

Oczekiwane zmiany wynikające z LPR-u dokonują się w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Po wykupieniu przez gminę od syndyka masy upadłościowej kompleksu budynków po zakładzie lniarskim Lech II, zabrano się za wyburzanie budynków wymarłych technicznie i porządkowanie terenu. Pomysł jest taki, aby pozostałe nieruchomości zrekultywować lub zrewitalizować pod nadzorem konserwatora zabytków.
 

W Ołdrzychowicach gmina porządkuje teren Lecha II

- W Ołdrzychowicach również przeprowadziliśmy termomodernizację szkoły, przebudowaliśmy drogę gminną, którą jest ulica Fabryczna, remontujemy most w ciągu ulicy Kolejowej, przy dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych. Przymierzamy się do rewitalizacji zabytkowego parku, gdyż już mamy gotowy operat dendrologiczny
- wskazuje wójt.

We współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa we Wrocławiu postępuje remont lokali komunalnych w budynku nr 59e - f w Piszkowiach. Na miarę posiadanych funduszy gmina przeprowadza kolejne zadania wynikające z LPR-u, w tym sprzyjające rozwojowi aktywności społecznej.
(bwb)