Naturalna energia zamiast kopciuchów

BYSTRZYCA KŁODZKA (inf. wł.). W ostatnich latach jednym z ważniejszych zadań, które przed sobą sobą postawił samorząd lokalny pozostaje ograniczenie niskiej emisji spalin. Stąd gmina uczestniczy w dwóch programach niosących ze sobą fundusze dla mieszkańców zdecydowanych na zmianę źródeł ciepła z tradycyjnego na proekologiczne.

- Rządowy program pod nazwą "Czyste powietrze" ma charakter ciągły, a obejmuje jedynie budynki jednorodzinne. Rzeczywiste dofinansowanie kosztów wymiany urządzeń wynosi 40 proc. - informuje Olimpia Iwańska-Kruszyńska z urzędu burmistrza. - W roku 2020, przy pomocy naszego punktu konsultacyjnego, od maja, kiedy program wznowiono, złożono 17 wniosków.


Bez kłębów dymu Bystrzyca Kłodzka wygląda atrakcyjniej

Druga propozycja, to program pn. "Ziemia kłodzka - Czyste powietrze", w którym Bystrzyca Kłodzka bierze udział wspólnie z sześcioma gminami z powiatu. Jego zakres jest rozszerzony na właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych. Jest on współfinansowany przez Regionalny program operacyjny województwa dolnośląskiego, przy czym mieszkańcy podejmujący się przedsięwzięć tematycznych mogą liczyć na wsparcie pieniężne rzędu 70 proc.

- W odpowiedzi na ofertę konkursową wpłynęło 68 wniosków, w tym 42 o wsparcie wymiany źródła ciepła w lokalach mieszkalnych, na łączną kwotę 959 693,31 zł. Alokacja dla gminy bystrzyckiej wynosi 710 037,42 zł - komunikuje p. Olimpia. - Ta liczba jest największą w porównaniu do pozostałych gmin - uczestników tego programu.

Burmistrz Renata Surma zauważa, że w kolejnych latach samorząd zakłada utworzenie gminny program ograniczenia niskiej emisji. Po drodze zamierza skorzystać ze środków pochodzących z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji celującego m.in. w likwidację źródeł ciepła opartych o węgiel. Preferowana będzie budowa prosumenckich mikroinstalacji fotowoltaicznych.
(bwb)