Trudny powrót do wojennych wspomnień

KROSNOWICE - gm. Kłodzko (inf. zewn.). Gościem w miejscowej filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko była Sylwia Winnik. To pisarka, która przyjechała ze swoją najnowszą książką pt. "Dzieci z Pawiaka", bo porozmawiać o niej z czytelnikami.   

Spotkanie z pisarką wzbudziło zainteresowanie wśród krosnowiczan

- Pawiak, czyli największe więzienie gestapowskie na terenach Polskich. Trafiały do niego całe rodziny, również kobiety w ciąży. Karę odbywały tam również dzieci i młodzież, która angażowała się w działalność konspiracyjną. „Dzieciństwo" było dla nich pustym słowem, odległym wspomnieniem, nieznanym stanem beztroski - zauważa Mariola Huzar, dyrektor BPGK. - Sylwia Winnik w swojej nowej książce dotarła do niepublikowanych dotąd opowieści i osobistych zdjęć bohaterów tamtych wydarzeń. Każda z ich historii pokazuje, że mimo wszystko warto wierzyć w człowieka i w dobro.

Jak podkreślono w trakcie spotkania, w książce znajdują się historie dziewięciorga dzieci urodzonych na Pawiaku bądź aresztowanych w wieku dziecięcym - Anny Czubatki z domu Tartanus. dr n. med. Jana Herbut-Heybowicza, Janiny Kowalskiej, Jana Temlera, Lilii Jagodzińskiej-Hamann, Longiny Niedziałek, profesora Juliana Kulskiego, Marka Dunin-Wąsowicza, Danuty Brzosko-Mędryk.
 

Bibliotekarka Stanisława Wyspiańska-Skawina i pisarka Sylwia Winnik

- Dziś hasło „Pawiak pomścimy” nabiera nowego znaczenia. Może oznaczać troskę o ocalenie od zapomnienia poprzez różnorodne formy: Muzeum Pawiaka, lekcje historii, spotkania autorskie, książki, konkursy… Wiele jest możliwości - dodaje M. Huzar. - Podczas krosnowickiego spotkania padło wiele pytań o bohaterów, o inspiracje, którymi kieruje się autorka, a także o nowe pomysły pisarskie…
 
(abc)

Foto BPGK