W podziękowaniu za rolniczy trud

KROSNOWICE - gm. Kłodzko (inf. wł.). Jak w większości gmin w Polsce i w kłodzkiej wiejskiej w tym roku zrezygnowano z organizacji dożynek lokalnych. Samorząd, w dobie epidemii koronawirusa, kierował się troską o zdrowie potencjalnych uczestników święta plonów. Nie znaczy to, że rolnikom i producentom żywności nie podziękowano za ich całoroczny trud. Uczyniono to w ostatnią niedzielę września.
 



W krosnowickiej "Pohalance" gospodarze gminy Kłodzko oraz członkowie Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej 27 bm. podejmowali grupę rolników, przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji związanych ze wsią, instytucji i podmiotów gospodarczych działających na rzecz rolnictwa, samorządowców. Wójt Zbigniew Tur i prezes RP DIR Leszek Bobula zaprosili ich do udziału w spotkaniu dziękczynnym za zebrane plony - nie tylko z pól, ale też z pasiek, ogrodów, lasów.
 



Uroczystość została poprzedzona mszą dożynkową w miejscowym kościele, celebrowaną przez proboszcza księdza Adama Łyczkowskiego. Duchowny, zgodnie z wielowiekową tradycją poświęcił ziarno z tegorocznych zbiorów, podobnie jak i owoce oraz warzywa.
 



- Żniwa to bardzo trudny okres, a minione szczególnie z racji panującej pandemii - zauważył wójt. Z. Tur. - Dla rolników było ważne jak najszybsze zebranie plonów, podobnie jak dla samorządu gminnego całoroczna praca m.in. na ich rzecz. Zaliczają się do niej inwestycje w drogi, by łatwiej i bezpiecznej można było dostać się na pola i do spichrzy, działania na rzecz rozwoju sieci wodociągowej istotnej dla gospodarstw domowych i rolnych, w ogóle wszelkie poczynania czyniące łatwiejszym i nowocześniejszym życie na wsi.





Włodarz przypomniał, że władze gminy starają się szybko reagować w sytuacjach, gdy zagrożony jest m.in. dobrostan rolniczy, jak to miało miejsce podczas tegorocznych nawalnych opadów deszczu i wystąpienia podtopień w wielu miejscach gminy. - Natychmiast wystąpiliśmy do wojewody o powołanie komisji do oszacowania powstałych szkód - podkreślił.
 



W wystąpieniu prezesa RP DIR L. Bobuli pojawiły się akcenty troski o przyszłość polskiego rolnictwa, w tym znajdującego się na ziemi kłodzkiej i w gminie Kłodzko. Natomiast delegacja kłodzkich pszczelarzy pod przewodnictwem Zbigniewa Hnatiuka swoją obecnością i w przesłaniu podkreśliła ważność - tak dla rolnictwa jak i całej gospodarki - pasiek i pszczół.
 



Spotkanie było okazją do wręczenia Złotych i Srebrnych Medali Zasłużonych dla Samorządu Rolniczego kilkorgu osobom z terenu gminy wiejskiej. Wszystkich jego uczestników obdarowano ziarnem - symbolem udanych zbiorów z życzeniami jeszcze lepszego plonowania na każdym polu.    

O oprawę imprezy zadbali gmina, Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji oraz krosnowickie "Kumy".
(bwb)