Sztandar stowarzyszenia wojskowego sprzed 150 lat

SREBRNA GÓRA / WAŁBRZYCH. Sztandar liczący sobie blisko 150 lat, a związany ze stowarzyszeniem wojskowym działającym na obszarze ziemi kłodzkiej właśnie trafił do zbiorów Fortu Spitzberg - Ostróg w Srebrnej Górze. Używali go członkowie tej organizacji skupieni w Dittersbachu - wówczas samodzielnej miejscowości Podgórze koło Wałbrzycha, a dziś stanowiącej jego dzielnicę.


Jak informuje Jakub Kasiński z Fortu Spitzberg - sztandar uszyto w roku 1875, a więc w tym samym, kiedy powstało stowarzyszenie. Jego członkami byli weterani niemal z całego Dolnego Śląska, w tym z ziemi kłodzkiej. W roku 1913 należeli do niego np. żołnierze służby czynnej - hauptman Grunert z Kłodzka, będący szefem depotu artylerii, oraz major Heinze z Wałbrzycha, zajmujący stanowisko komendanta Landwehrbeziru w Wałbrzychu.

- Pod koniec II wojny światowej sztandar został ukryty wraz z innymi pamiątkami przez Waltera Gierticha - jednego z lokalnych działaczy stowarzyszenia wojskowego i stowarzyszeń młodzieżowych. Miały one swoją siedzibę przy ul. Hausstrabe 10 (dzisiejszejNiepodległości) w Wałbrzychu - komunikuje J. Kasiński. - Do srebrnogórskiego muzeum proporzec trafił, dzięki negocjacjom z jego ostatnim właścicielem. Od 1 sierpnia br. będzie w nim eksponowany przez dwa miesiące, po czym trafi do konserwacji.
 

Teraz muzealnicy z Fortu Spitzberg poszukują innych pamiątek związanych z tym stowarzyszeniem wojskowym, którego celem była opieka nad grobami wojskowymi i upamiętnianie czynów poległych towarzyszy broni. Tuż przed wybuchem I wojny światowej do wszystkich tego typu organizacji w Rzeszy należało blisko 3 000 000 osób. Z czasem stowarzyszenia stały się organizacjami nacjonalistycznymi i antysocjalistycznymi, a tuż przed wybuchem II wojny światowej włączono je w jedną, nazistowską organizację kombatantów.

- Sztandar ma regulaminową wielkość sztandaru wojskowego (125 cm x 125 cm). Na jego awersie grubą nicią wyhaftowano herb Kłodzka. Na rewersie - nazwę miejscowości – Dittersbach (Podgórze, obecnie dzielnica Wałbrzycha), nazwę stowarzyszenia i datę jego powstania - opisuje eksponat J. Kasiński.
(abc)