W Informacji Turystycznej o osobliwościach bliższych i dalszych

RADKÓW. Rzadko która gmina może pochwalić się tak dużą różnorodnością miejsc atrakcyjnych turystycznie. W radkowskiej przybysze doświadczają tego bogactwa, m.in. przy udziale Punktu Informacji Turystycznej. Znajdują w nim ważne dla siebie informacje oraz materiały przydatne w bezpiecznym poruszaniu się licznymi szlakami wędrownymi, rowerowymi czy motorowymi...


Mało która gmina jest zasobna aż w tyle atrakcji, co radkowska

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne urlopy podczas zbliżających się wakacji niemała grupa rodaków spędzi na "odkrywaniu" rodzimych ciekawostek. Pandemia koronawirusa i obostrzenia obowiązujące przy przekraczaniu granicy państwa na pewno przyczynią się do poszukiwania relaksu w różnych rejonach kraju. Jednym z tych bardziej zasobnych w atrakcje jest Radków i gmina. Co do tego nie ma wątpliwości Jacek Jarosiński - podinspektor ds. funduszy unijnych, obługujący PIT.
 

Wieża widokowa w Suszynie góruje nad okolicą

A to część panoramy widzianej z tarasu na Guzowatej w Radkowie

- Aktualnie jeszcze odnotowujemy mały ruch turystyczny; w poprzednim roku, o tej porze, już odwiedzały nas tłumy. Jednak zauważa się lęk przed epidemią, nie bez znaczenia jest fakt, iż do 4 maja były pozamykane wszystkie obiekty ważne turystycznie, np. noclegowe, nadal w bardzo ograniczonym zakresie funkcjonuje gastronomia - informuje p. Jacek. Zapewnia równocześnie, że PIT wraz z początkiem nowego sezonu letniego doradzi każdemu turyście, który do niego się zgłosi.
 

Radkowski zalew to idealne miejsce na wypoczynek z dala od hałasu


Szukający wrażeń i zmęczenia znajdą je w tym paśmie górskim

Do placówki położonej na rynku w Radkowie najczęściej przychodzą osoby szukające informacji o pobliskich obiektach godnych zobaczenia. W mieście i gminie tymi o szczególnej wartości pozostają: Góry Stołowe ze Szczelińcem Wielkim, wambierzycka bazylika, wzgórze kalwaryjne a także tamtejsza szopka, zamek Sarny w Ścinawce Górnej obecnie sukcesywnie rewitalizowany, zamek Kapitanowo w Ścinawce Średniej też przywracany do świetności, radkowskie kościoły, ratusz i kamieniczki na rynku oraz fragment murów obronnych.
 

Radków to jedno z najstarszych miast ziemi kłodzkiej


Również z myślą o przybyszach przebudowano i uporządkowano rynek

- Nie można zapomnieć o miejscach widokowych i rekreacyjnych, czyli: tarasie na Guzowatej oraz wieży w Suszynie, zalewie w Radkowie, licznych szlakach wędrownych i rowerowych - podkreśla rozmówca. - Przychodzący tutaj turyści szukają odpowiedzi na pytanie, czy Radków, Wambierzyce lub inna miejscowość w gminie jest dobrym punktem wypadowym w przypadku dłuższych pobytów. Jak najbardziej. Przekonujemy, że w promieniu do 50 km znajduje się mnóstwo zasobów historycznych, przyrodniczych czy urbanistycznych godnych zwiedzenia. I to zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie. Wystarczy wspomnieć o uzdrowiskach, twierdzach, rezerwatach przyrodniczych, starówkach wielu miast, muzeach i innych osobliwościach.



Rzut oka na Wambierzyce i tamtejszą bazylikę
 

W radkowskim PIT przybyszów obsługuje m.in. Jacek Jarosiński

Osobom już zdecydowanym na wypoczynek w gminie radkowskiej oraz tym jeszcze poszukującym dla niego miejsca podpowiemy, że warto jest na bieżąco śledzić komunikaty wydawane przez dyrektora Parku Narodowego Gór Stołowych oraz burmistrza Radkowa. Dotyczą one aktualnej sytuacji związanej z bezpieczeństwem na obszarze parku, miasta i gminy. Swoją wiedzą też służy Jacek Jarosiński z Punktu Informacji Turystycznej - tel. 74 - 871 22 70.

(bwb)