Góra Parkowa powróci do świetności

BYSTRZYCA KŁODZKA. Od kilku tygodni na terenie Góry Parkowej, czyli na obszarze położonym pomiędzy ulicami: Kolejową i Floriańską trwają prace porządkowe. Póki co sprowadzają się do trzebieży krzewów i drzew, czyli usuwania roślin chorych lub wadliwych, albo zagrażających bezpieczeństwu. Pracownicy firmy Jatax z Kłodzka w ślad za tym zajmą się urządzaniem zieleni niskiej, osadzeniem ławek i balustrad, odtworzeniem tarasu widokowego.





Natomiast już mają za sobą część prac budowlanych związanych z remontem lub odtworzeniem murów i murków oporowych. Efekty ich pracy widać np. właśnie od strony ul. Floriańskiej.
 



Największym wyzwaniem będzie remont deptaka i schodów, które są poważnie wyeksploatowane. Przyjdzie też czas na poprowadzenie nowych ścieżek pieszych i rowerowych, a także trasy edukacyjnej. Ta ostatnia będzie przybliżać korzystającym przeszłość i współczesność Góry Parkowej.
 


 
Przedsięwzięcie będzie realizowane przez dwa lata i jest efektem projektu pn. "Na granicy na krawędzi / Na hranici na hraně" realizowanego przez Bystrzycę Kłodzką z dwoma czeskimi partnerami -  Moravską Třebovą i Dolną Moravą. Miastu nad Nysą Kłodzką przypadło z niego 574 424,41 euro, co też stanowi aż 85 proc. dofinansowania. Koordynatorem bystrzyckiej rewitalizacji Góry Parkowej jest Ewa Koczergo, która już czyni starania, aby poprzez kolejny projekt transgraniczny pozyskać fundusze na rewitalizację kościółka św. Floriana górującego nie tylko nad parkiem.
 

Ten obszar leśno-rekreacyjny powstał pod koniec XIX wieku. Przed II wojną światową na jego obrzeżu wybudowano basen kąpielowy, z którego też roztacza się wspaniała panorama Bystrzycy Kłodzkiej. Jesienią 1940 r. w grobowcu na Górze Parkowej spoczął niemiecki pisarz Hermann Stehr - laureat Nagrody Literackiej im. Goethego i doktor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Urodził się w Bystrzycy Kłodzkiej, w której był nauczycielem. Kochał ten park, podobnie jak wielu mieszkańców wówczas gromadnie z niego korzystających. Intencją władz samorządowych jest to, aby temu miejscu przywrócić świetność.
(bwb)