Szkoły ponadpodstawowe przed kolejnym naborem uczniów

POWIAT KŁODZKI. W tym roku nabór uczniów do szkół ponadpodstawowych będzie o połowę mniejszy, aniżeli w poprzednim, kiedy to skumulowali się absolwenci ostatnich klas gimnazjów i podstawówek. Był to skutek reformy oświaty ciągle wzbudzającej kontrowersje. Sytuację dotyczącą naboru z uwagą śledzą władze powiatu kłodzkiego, który jest organem prowadzącym dla kilku zespołów szkolnych.

- Mamy założenia rzeczowe o naborze, prowadzone dwuetapowo: obligatoryjnie, czyli z założeniem minimum przyjęć, oraz fakultatywnie, zakładające większą liczbę przyjętych uczniów. W gestii dyrektorów pozostaje, ile oddziałów rozpocznie funkcjonowanie w ich szkołach. Zapewniam, że potencjał i możliwości kadrowe oraz bazowe szkół ponadpodstawowych są obliczone na ponad 80 proc. wszystkich absolwentów ósmych klas -
informuje Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk, wicestarosta kłodzki. - Na tle ubiegłorocznych przyjęć oznacza to, że generalnie powiatowa baza oświatowa w roku szkolnym 2020/2021 nie będzie w pełni wykorzystana. W odniesieniu do poszczególnych placówek wygląda to różnie. Na przykład Noworudzka Szkoła Techniczna, kłodzki Zespół Szkół Technicznych i Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości odnotowują bardzo dobre nabory.

Z dotychczasowych analiz wynika, że generalnie największą popularością wśród młodzieży cieszą się szkoły ponadpodstawowe znajdujące się w Kłodzku. Ma to związek z bogatszą, niż gdzie indziej, ofertą spędzenia wolnego czasu, rozwijania niektórych zainteresowań.

- Przed trzema laty przeprowadziliśmy audyt, z którego wynika, że uczeń coraz częściej idzie za ofertą pozalekcyjną, a dopiero później pod uwagę bierze szkołę - mówi wicestarosta. - Badania wykazały, że w pierwszej kolejności ważna jest dla niego miejscowość, w której ma się znaleźć, i to, czym ona dysponuje. W przypadku Kłodzka jego atrybutami teraz okazują się: galeria handlowa, kino nowszej generacji czy lepsze połącenia komunikacyjne. Z nimi przegrywa Bystrzyca Kłodzka i Nowa Ruda.

Te spostrzeżenia potwierdzają się w przypadku liceów ogólnokształcących w Kłodzku i Nowej Rudzie. Choć poziom naucznia i zdawalności jest w nich porównywalny, to jednak to pierwsze od lat ma zdecydowanie większy nabór. Żeby było ciekawiej - w jego murach uczy się także grupa młodych noworudzian.
 

W r. 2019/2020 w 6 oddziałach Noworudzkiej Szkoły Technicznej naukę rozpoczęło ponad 200 uczniów pierwszoklasistów

Spadek liczby uczniów w roku szkolnym 2020/2021 nie musi skutkować zmniejszeniem się liczby etatów nauczycielskich. We wrześniu może okazać się, że w niektórych szkołach będą wakaty, dzięki czemu kadra zostanie zagospodarowana. Problem ten raczej nie dotyczy szkół specjalnych, bowiem w sukurs przychodzą ustawy traktujące o zatrudnieniu kadry specjalistycznej.

Od kilku lat niemal wszystkie szkoły powiatu kłodzkiego aktywnie uczestniczą w programie "Erasmus". Niedawno w ten proeuropejski system kształcenia włączyło sie noworudzkie liceum, teraz również dojdzie kłodzki ogólniak. Natomiast w roku szkolnym 2022/2023 powiat kłodzki wejdzie z 14 innymi w projekt marszałkowski dotyczący odbywania staży zawodowych. Pieniądze z niego płynące będą skierowane m.in. na próbne egzaminy zawodowe w szkołach technicznych. Do wykorzystania przez powiat kłodzki wskazano 850 tys. zł, a to oznacza, że będą wynagrodzenia za staże dla uczniów i pracodawców, także pieniądze na wspomniane egzaminy.

- Jeśli chodzi o kondycję naszej bazy szkolnej, to powiem tak: Mnóstwo inwestujemy i cały czas staramy się w drodze projektów sięgać po fundusze unijne. W ubiegłym roku wartość tych ściągniętych środków wyniosła 2 350 tys. zł, do których należy doliczyć wkład własny. Przeznaczyliśmy te fundusze na klasopracownie, zakup oprogramowań komputerowych, wykonanie sieci przesyłowych, wprowadzenie dzienników elektronicznych i in. - dodaje M. Jędrzejewska-Skrzypczyk. - Nie da się ukryć, że nadal każda szkoła potrzebuje jakiegoś dofinansowania. Staramy się temu wychodzić naprzeciw. A takim największym dla nas wyzwaniem jest zapewnienie Zespołowi Szkół Specjalnych w Kłodzku nowoczesnego budynku, mieszczącego placówki od przedszkola do szkoły zawodowej, do tego bez barier architektonicznych. Myślę, że w końcu uda się nam przeprowadzić jego budowę.

Obecnie powiat kłodzki jest organem prowadzącym dla: Zespołu Szkół Specjalnych w Kłodzku, Zespołu Szkół Specjalnych w Nowej Rudzie, Noworudzkiej Szkoły Technicznej, Liceum Ogólnokształcącego w Kłodzku, Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Rudzie, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Bystrzycy Kłodzkiej, Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy-Zdroju, Zespołu Szkół Technicznych w Kłodzku, Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości, Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kłodzku, Domu Wzcasów Dziecięcych w Dusznikach-Zdroju, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Długopolu-Zdroju.
(bwb)
Foto KSP, NST