Rozpoczyna się "Przystanek Niepodległość"

POLANICA-ZDRÓJ. Od piątku do niedzieli (13 – 15 bm.) kurort jest miejscem dla „Przystanku Niepodległość”. To patriotyczne wydarzenie, którego uczestnicy rozmawiają o przeszłości, współczesności i przyszłości Polski. Przez trzy dni odbywają się prelekcje, spotkania, koncerty, debaty, wystawy… Honorowy patronat objął premier Mateusz Morawiecki.

Inauguracja wydarzenia nastąpi w Teatrze Zdrojowym, po której w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mszę w intencji ojczyzny odprawi biskup świdnicki Ignacy Dec. W godzinach późnopopołudniowych pierwsze spotkanie tematyczne pt. „Wtedy wszystko się zaczęło” - będzie poświęcone pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do ojczyzny. Przed wieczorem kolejna debata – pt. „Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy. Tu krwią nasączony jest każdy centymetr ziemi”, zaś później koncert zakopiańskich górali w muszli parkowej. Organizatorzy zapraszają też na spektakl teatralno–muzyczny „Słuchaj Basiu” – na Zielonych Tarasach. 

W sobotę po śniadaniu, w Teatrze Zdrojowym dyskusja nt. „Między Wschodem a Zachodem, czyli czego (nie) nauczyła nas historia? Po niej – „30 lat „wolnej” Polski. Bilans zysków i strat. Kto i dlaczego walczy z polskim państwem?” Kilka chwil po południu – „Ideologia obłędna jak bolszewizm, czyli o współczesnym terroryzmie”. Ten spektakl poświęcony żołnierzom wyklętym rozpocznie się o godz. 15:00. A w dalszej części dnia: „Solidarność – tropem żołnierzy wyklętych” i „Kultura Wyklęta” – debaty z udziałem publiczności, wieczorny koncert muzyczny i Support – fragment spektaklu „W dzień deszczowy i ponury”.

W ostatnim dniu „Przystanku Niepodległość”, przed południem debata pt. „Walka z Kościołem, walką zawsze przegraną”. Po debacie - koncert pamięci ofiar Smoleńska oraz debata pt. „Smoleńsk pamiętamy. Jak blisko, jak daleko jest prawda?”
(mb)